پولیس آلمان کنترول های سختگیرانه تری را در مرز با پولند به جریان انداخته است./عکس: Monika Skloimowska/dpa/picture-alliance
پولیس آلمان کنترول های سختگیرانه تری را در مرز با پولند به جریان انداخته است./عکس: Monika Skloimowska/dpa/picture-alliance

روند تقسیم پناهجویانی که بدون مجوز از طریق بلاروس و پولند به آلمان می آیند، احتمالاً در هفته نخست ماه نومبر آغاز شود. یک مسئول در اداره پولیس فدرال آلمان گفت که برای اسکان‌دهی و ثبت مشخصات این پناهجویان، ظرفیت های بیشتری در دسترس قرار خواهد گرفت.

در روزهای پسین، ورود روزافزون پناهجویان و مهاجران از طریق بلاروس به پولند و سرانجام به آلمان افزایش چشمگیر داشته است. حالا یک سخنگوی اداره پولیس فدرال آلمان در برلین می‌گوید که آمادگی ها برای اسکان‌دهی این افراد روی دست گرفته شده اند. این سخنگو در ادامه گفت، افزون بر این قرار است برای ثبت مشخصات آنان توسط پولیس فدرال آلمان، اتاق های مجهز با مرکز گرمی در دسترس گذاشته شوند.

به گفته این سخنگو، قرار است ماموران پولیس فدرال آلمان با اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان فدرال (بامف) همکاری کنند. اداره مهاجرت وظیفه تقسیم کردن مهاجران را در میان ایالت های ۱۶ گانه آلمان فدرال بر عهده دارد.

در حال حاضر مشخصات پناهجویانی که از طریق بلاروس و پولند به ایالت براندنبورگ می آیند، نخست در کمپ ایزن هوتن اشتات ثبت می شود. ثبت مشخصات، بررسی های امنیتی، آزمایش کرونا و رسیدگی به نیازهای اولیه شامل این پروسه است. سپس مهاجران در میان ایالت های دیگر آلمان تقسیم می‌شوند.

میشائل اشتوبگن، وزیر داخله ایالت براندنبورگ اعلام کرد که برای کاهش فشار بر کمپ های ویژه پذیرش پناهجویان تازه وارد، با هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان فدرال در زمینه بهبود روند ثبت مشخصات به توافق رسیده است. به این ترتیب، فقط پناهجویانی در براندنبورگ پذیرفته می‌شوند که قرار است در آینده هم آن جا اقامت داشته باشند.

پولیس فدرال آلمان از آغاز سال روان تا تاریخ ۲۱ اکتبر، ۶۱۶۲ مورد ورود غیرقانونی از طریق مسیر بلاروس را ثبت کرده است. بیشتر این موارد در مرز آلمان با پولند صورت گرفته است. در جریان دو روز، حدود ۵۰۰ تن از طریق این مسیر جدید مهاجرت به صورت غیرقانونی وارد آلمان شده اند.

در بهار سال روان، الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس در واکنش به تشدید تحریم های غرب اعلام کرد، کشورش دیگر جلوی مهاجرانی را که قصد دارند وارد اتحادیه اروپا شوند، نمی‌گیرد.

از آن زمان به بعد، موارد عبور غیرقانونی از سرحد در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا با بلاروس و در مرز آلمان با پولند رو به افزایش است.

 

در همین زمینه