Danilo Dittrich/dpa/picture alliance
نیروهای آلمان در نزدیکی مرز با پولند
Danilo Dittrich/dpa/picture alliance نیروهای آلمان در نزدیکی مرز با پولند

مرز مشترک آلمان و پولند در حال حاضر نقطه اصلی برای مهاجرت از مسیر بلاروس است. هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان در نظر دارد که این منطقه را شدیدتر تحت کنترول قرار دهد.

باتوجه به شمار هزاران مهاجر و پناهجو که از بلاروس، به پولند و سپس در مسیر آلمان حرکت می کنند، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان می خواهد کنترول ها را شدید تر کند.

او به روز یکشنبه، به روزنامه "بیلد ام زونتاگ" گفت: «ما از همین حالا در مرز آلمان و پولند، حفاظت مرزی را با هشت صد نیروی پولیس آلمان فدرال تقویت کرده ایم.در صورت ضرورت، من آماده ام که آنجا را بازهم تقویت کنم. ما منطقه مرزی و گذرگاه مرزی با پولند را به صورت دقیق کنترول خواهیم کرد.»

وزیر داخله آلمان به این موضوع اشاره کرد که از بلاروس و پولند در این سال تا حال ۶۱۶۲ مهاجر به صورت غیر قانونی به آلمان آمده اند؛ براساس گزارش پولیس آلمان فدرال. تنها برای ماه اکتبر، بیش از ۳۷۵۰ مورد عبور غیر قانونی از مرز را ثبت کرده است.

چنانچه ادارات آلمان گفته اند، بسیاری مهاجران و پناهجویانی که از طریق بلاروس آمده اند، شهروندان افغانستان، سوریه، ایران و پاکستان بوده اند.

کنترول در مرز میان آلمان و اتریش

زیهوفر به این مطلب اشاره کرد که مامورین مسئول در هفته گذشته در بروکسل، تمدید کنترول در مرز آلمان-اتریش را برای شش ماه دیگر تمدید کرده اند.

وزیر داخه آلمان به روزنامه "بیلد ام زونتاگ" توضیح داد: «اگر وضعیت در مرز آلمان-پولند، آرام نگیرد، در این صورت نیز فکر کرد که باید این اقدام را در توافق باپولند و ایالت براندنبورگ نیز عملی کرد.»

او افزود که تصمیم در این مورد به عهده حکومت بعدی آلمان خواهد بود.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال
هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال

در مرز میان ۲۶ کشور حوزه شنگن، در واقع محل کنترول وجود ندارد. اما در وضعیت های خاص، استثناء ها ممکن است. زیهوفر در این باره توضیح داد: «تاحد امکان، نباید میان کشور های اروپایی اصلاً کنترول مرزی وجود داشته باشد»، اما این امر فقط زمانی ممکن خواهد بود که حفاظت مرزهای بیرونی کارکرد داشته باشد.

پولند پیش از این در مرزش با بلاروس، یکی از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا، هزاران سرباز را مستقر کرده است. افزون برآن حکومت پولند اعلام ایجاد ساخت تأسیسات محکم مرزی را با هزینه بیش از ۳۵۰ میلیون یورو اعلام کرده است.

به روز شنبه در پولند، هزاران زن علیه برگشت دادن مهاجران در مرز با بلاروس دست به تظاهرات زدند.

روبرت هابک، یکی از روئسای حزب سبز ها تقاضا کرده است که مهاجران و پناهجویانی که در پولند رسیده اند، باید آن ها را در کشور های اتحادیه اروپا تقسیم کرد. او در روزنامه «فرانکفورتر الگماینه سایتونگ» گفت که از پولند باید حمایت کرد: «ما باید خاطر نشان کنیم که معیار های بشری باید مراعات شوند.»

پیش از آن کلیسای کاتولیک و پروتستانت در آلمان خواهان آن شدند که مهاجران در مرز پولند- بلاروس را نباید تنها گذاشت.

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می کند که در واکنش به تشدید تحریم های غرب، عمداً هزاران مهاجر و پناهجو را به کشورش می آورد و بعد آن ها را جانب دولت های شرقی اتحادیه اروپا می فرستد.

se/as (dpa, afp, kna, epd, bams)/si/hm

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه