آرشیف: مهاجر ان نجات یافته در دریای اژه. عکس از یک ویدیوی خبرگزاری رویترز
آرشیف: مهاجر ان نجات یافته در دریای اژه. عکس از یک ویدیوی خبرگزاری رویترز

به گزارش رسانه های ترکیه، نیروی دریایی این کشور ده ها پناهجو را که توسط نیروهای یونانی در دریای اژه اخراج شده بودند، نجات داده است. مقامات یونان بار ها به اخراج پناهجویان از آب های خود متهم شده اند.

مقامات ترکیه روز دوشنبه اعلام کردند که نیروهای دریایی کشور ۷۹ پناهجو را در دریای اژه نجات دادند. به گفته این منبع، آنها توسط نیروهای دریایی یونان به سوی ترکیه اخراج شده بودند.

این منبع همچنان در بیانیه ای گفت که نیروهای ترکیه در ۲۳ اکتبر ۳۳ پناهجو را در یک قایق نزدیک به منطقه کوشاداسی ولایت آیدین نجات دادند. این مهاجران نیز توسط نیروهای یونانی از آب های این کشور اخراج شده بودند.

در همین حال، نیروهای ترکیه در ۲۴ اکتبر ۲۵ پناهجو دیگر را در دریای اژه نجات دادند. این افراد همچنان توسط نیروهای یونانی از آب های یونان بیرون رانده شده بودند.

در این بیانیه آمده است که در ۱۱ اکتبر، گروهی از گارد ساحلی ترکیه ۲۱ پناهجو را در ولسوالی دیدیم ولایت آیدین نجات دادند.

مهاجران نجات یافته به اداره امور مهاجران انتقال داده شدند.

در همین مورد: ترکیه یک کشتی حامل بیش از ۲۰۰ مهاجر افغان را توقیف کرد

یلوا یوهانسون، کمیشنر داخلی اتحادیه اروپا در اوایل اکتبر با اشاره به گزارش مشترک اشپیگل، آی آر دی و لیبراسیون در مورد بازگرداندن مهاجران به خارج از مرزهای اروپا گفت: «این گزارش ها تکان دهنده هستند. من نگران هستم.»

بر اساس این گزارش، مقامات یونان، کرواسی و رومانیا تلاش دارند تا پناهجویان را با خشونت از مرزهای خود اخراج کنند.

مارتا هورتادو، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در اوایل ماه جاری گفت که شواهدی از اخراج پناهجویان از یونان به ترکیه وجود دارد. وی گفت: «ااخراج پناهجویان بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی است و باید متوقف شود.»

 

در همین زمینه