افغان های تازه رسیده از کابل به انگلستان، اگست ۲۰۲۱. عکس: رویترز
افغان های تازه رسیده از کابل به انگلستان، اگست ۲۰۲۱. عکس: رویترز

مقامات انگلستان می گویند حدود ۱۱ هزار شهروند افغان که به تازگی وارد این کشور شده اند در هتل ها به سر می برند و هنوز جابجا نشده اند.

انگلستان از ۱۳ اگست تا هنوز بیش از ۱۵هزار شهروند را از افغانستان اخراج کرده است. به گفته مقامات انگلستان، افغان های اخراج شده از افغانستان برای چند روز در هتل ها قرنطینه می شوند و سپس به اقامت گاه های دیگر فرستاده می شوند.

اما این مهاجران تا هنوز در هتل ها بسر می برند. نبود محل اقامت برای افغان های تازه وارد در انگلستان، نگرانی های زیادی را در این کشور ایجاد کرده است.

به گزارش "جی بی نیوز" به روز دوشنبه ۲۵ اکتبر، ویکتوریا اتکینز، وزیر ادغام مهاجران افغان در انگلستان که در حال پاسخگویی به سوالات اعضای پارلمان این کشور بود، گفت: در حدود ۱۱ مهاجر افغان در هتل ها اقامت دارند. وی در این نشست وعده اقدام هرچه زودتر برای تامین سرپناه به افغان ها را داد.

در همین مورد: برخی از مهاجران افغان شرایط قرنطین در هتل های انگلستان را دشوار می دانند

ویکتوریا اتکینز با ابراز نگرانی در مورد تامین مسکن برای افغان ها در انگلستان گفت: «این کار به زمان نیاز دارد، ما می خواهیم آنرا به درستی انجام دهیم."

انگلستان۲۰ هزار شهروند افغان را می پذیرد

دولت انگلستان می گوید حدود ۲۰ هزار شهروند افغان از طریق برنامه اسکان شهروندی برای افغان ها (ACRS) از افغانستان اخراج شده اند.

حکومت انگلستان از سوی پارلمان به دلیل تاخیر در عملیات تخلیه از افغانستان تحت برنامه اسکان شهروندی برای افغان ها مورد انتقاد قرار گرفته است. شماری از نمایندگان مجلس گفته اند که دولت در هفته های اخیر هیچ اطلاعاتی ارائه نکرده است.

پیش از این، کارولین لوکاس یکی از اعضای حزب سبز در انگلستان، از برنامه تخلیه افغان ها توسط دولت انتقاد کرده و گفته بود که وزارت امور داخله و امور خارجه به خواسته های افغان های گیر مانده در افغانستان پاسخ مناسبی نداده است.

رهنمود وزات داخله بریتانیا: اخراج پناهجویان افغان به افغانستان «خطر جدی» برای آنها شمرده نمی‌شود

نمایندگان مجلس می گویند که منتظر دریافت اطلاعات از سوی وزارت داخله در مورد اجرای طرح رهنمود برای تخلیه و اسکان مهاجران بوده اند. اما از ۱۳ سپتامبر تاکنون هیچ اطلاعات جدیدی در سایت آنها درج نشده است.

ماه گذشته، شماری از افغان‌هایی که اخیراً به به انگلستان نقل مکان کرده‌اند، به گاردین گفته‌اند که بیش از یک دوره معین در هتل‌ها نگهداری می‌شوند و مانند زندانیان با آنها رفتار می‌شود.

 

در همین زمینه