گروهی از مهاجران افغان که به آلمان رسیدند. عکس: پکچرالیانس
گروهی از مهاجران افغان که به آلمان رسیدند. عکس: پکچرالیانس

براساس گزارش های متعدد، اداره مهاجرت فدرال سعی می کند بسیاری از کارمندان محلی افغان را که به آلمان انتقال یافته اند، به ارایه درخواست پناهندگی وادار کند. در حالی که روند بررسی جایگاه حقوقی آن ها به عنوان کارمند محلی هنوز به پایان نرسیده است.

عبدل، راجع به نخستین مصاحبه اش در یک نهاد دولتی آلمانی می گوید: «واقعا فاجعه بار بود.» این مرد جوان افغان سال های متمادی برای نهادهای آلمانی کار کرده و به زبان آلمانی بسیار به خوبی تسلط دارد.

او وقتی که در اواسط ماه اگست مجبور به فرار از دست طالبان شد، گمان می کرد که در آلمان از او استقبال می شود و امیدوار بود به عنوان کارمند محلی در آلمان پذیرفته شود، بدون این که مشکلی دراین زمینه وجود داشته باشد.

اما عبدل به جای آن با عدم علاقه و رفتاری سرد مواجه شد. اودر حالی که ناامیدی در صدایش موج می زد، گفت: «از خود پرسیدم: واقعا در جمهوری فدرال آلمان هستم؟»

یک رویداد شوک شدیدی به او وارد کرد: او چهار هفته پس از این که توسط اردوی آلمان فدرال «بوندس وهر» از افغانستان خارج ساخته شد، باید به اداره رسیدگی به امور شهروندان خارجی مراجعه می کرد. این اتفاق در هامبورگ رخ داد، در آن زمان او در یک کمپ مهاجران زندگی می کرد.

حکومت آلمان فدرال وعده داده بود که کارمندان محلی مانند او در آلمان در مرحله نخست اجازه اقامت سه ساله به دلایل بشردوستانه و به خاطر شرایط اضطراری دریافت می کنند.

بربنیاد وعده حکومت آلمان فدرال، آن ها می توانند با این مدرک اقامت فورا به کار آغاز کنند و کمک های اجتماعی دریافت کنند. همه این ها در پاراگراف ۲۲ قانون اقامت آلمان در نظر گرفته شده است.

اسنادی که هیچ کس نمی خواست ببیند

عبدل هم مطمئن بود که این مدرک اقامت را دریافت می کند. به هر حال او تا مدت کوتاهی قبل از این که طالبان به تاریخ ۱۵ اگست قدرت را در افغانستان به دست گیرند، برای یک نهاد آلمانی کار کرده بود. او تا زمانی که رسیدگی به دوسیه اش به پایان نرسیده است، نمی خواهد به صورت علنی بگوید که برای کدام اداره به کار مشغول بوده است و ترجیح می دهد که نام واقعی اش را هم فاش نکند.

عبدل روزی که باید به اداره امور شهروندان خارجی مراجعه می کرد، قراردادهای کاری و اسناد دیگر را به همراه برد. اما به گفته این مرد جوان و مودب، کارمندان این اداره هیچ علاقه ای به اسناد وی نشان ندادند؛ بلکه از او خواستند درخواست پناهندگی ارائه کند. خواسته ای که برای عبدل کاملا غیرمنتظره بود.

پروسه پناهندگی اصلا برای کارمندان محلی در نظر گرفته نشده و اشخاصی که درخواست پناهندگی ارائه می کنند، از حقوق بسیار کمتری برخوردار هستند. رسیدگی به درخواست پناهندگی می تواند ماه ها و یا سال ها طول بکشد. متقاضیان تا زمان تصمیم گیری نمی توانند کار کنند و خانواده شان را به آلمان بیاورند.

دیگر این که درباره تقاضاهای پناهجویان افغان در حال حاضر اصلا تصمیم گرفته نمی شود. به خاطر وضعیت کنونی افغانستان رسیدگی به درخواست های پناهندگی شهروندان این کشور معلق شده است و هزاران متقاضی در حالت بلاتکلیفی به سر می برند.

«هیچ کس به حرف من گوش نداد»

عبدل می گوید، پس از این که در برابر کارمندان اداره شهروندان خارجی به جایگاه قانونی اش به عنوان کارمند محلی اشاره کرده است، تحت فشار قرار گرفته است. یکی از کارمندان به او گفته است، در صورتی که کماکان بر ارایه درخواست دریافت اجازه اقامت به دلایل بشردوستانه إصرار داشته باشد، اتاقش را در کمپ پناهجویان از دست می دهد.

عبدل با انتقاد از این رفتار گفت: «از دست دادن سرپناه در چنین موقعیتی یعنی رسیدن به آخر خط.» او گفت که سعی کرده به کارمندان راجع به وضعیتش توضیح دهد، به زبان آلمانی و با کمک قراردادهایی که به همراه داشته است. اما می گوید که «هیچ کس به حرف او گوش نداده است.»

در سندی که به او دادند، نوشته شده بود که به عنوان کارمند محلی به رسمیت شناخته نشده است. عبدل این سند را به دویچه وله هم نشان دادن و گفت: «این برای من یک لحظه بسیار دشوار بود.»

عبدل که دیگر نمی دانست چه کار کند، با کارفرمای سابقش که آلمانی است، تماس گرفت. او برای کمک دست به کار شد و مساله را در اداره امور شهروندان خارجی پیگیری کرد. به گفته عبدل در پی تلاش های کارفرمای آلمانی «این تصمیم روز بعد اصلاح شد.»

اما او فقط به لطف روابط خوب و تسلط بسیار عالی بر زبان آلمانی توانست از این جلوگیری کند که او را به ارائه درخواست پناهندگی وادار کنند و به این خاطر بسیار متاثر شده است . تصویر مثبتی که او از آلمان داشت، حالا ترک برداشته است.

حکومت آلمان فدرال: ۴۷۷ کارمند محلی انتقال شده اند

براساس احصائیه حکومت آلمان فدرال به تاریخ ۱۸ اکتبر، از زمانی که طالبان در اواسط ماه اگست قدرت را به دست گرفتند، تقریبا ۵۴۴۰ شهروند افغان به آلمان آمده اند. ۴۷۷ کارمند محلی با خانواده های شان در شمول آن ها هستند. افزون براین آلمان، فعالان حقوق بشر، حامیان زنان و افراد فعال در رسانه ها را نیز به دلایل بشردوستانه قبول می کند.

چند وزارت در آلمان لیست های خودشان را با کارمندان محلی و افراد نیازمند محافظت تهیه کرده اند. به این خاطر فهرست های مختلف در برخی موارد با هم مطابقت ندارند. در برخی موارد نام هایی به این فهرست ها اضافه می شوند. در افغانستان هزاران کارمند محلی و خانواده های شان در انتظار خروج از کشور هستند.

اختلاف میان وزارتخانه ها

تا چند هفته قبل از این که طالبان قدرت را به دست بگیرند، وزارت های داخله، توسعه و خارجه در این زمینه که چه کسانی اصولا به عنوان کارمند محلی باید به رسمیت شناخته شوند، اختلاف نظر داشتند. نخست اشخاصی شامل فهرست می شدند که در دو سال گذشته به عنوان کارمند با نهادهای آلمانی در افغانستان به کار مشغول بودند.

وزارت های دفاع و داخله از أواسط ماه جون اشخاصی را هم شامل لیست کارمندان محلی کردند که از سال ۲۰۱۳ برای آن ها کار می کردند. دو وزارتخانه دیگر با این اقدام مخالف بودند. چون آن ها می خواستند کارمندان محلی شان را برای آینده هم در افغانستان نگاه دارند. حکومت آلمان فدرال خطری را که از سوی طالبان وجود داشت، دست کم گرفت و به این خطار بسیاری از اشخاصی که در معرض خطر بودند، بسیار دیر کمک دریافت کردند.

باید در مورد جایگاه حقوقی مهاجران افغان تحقیق شود

اما در برابر آن هایی هم که موفق شده اند به آلمان بیایند، موانع زیادی وجود دارد. اداره مهاجرت و آوارگان آلمان فدرال (بامف) به دویچه وله گفت، جایگاه حقوقی همه شهروندان أفغان در آلمان به عنوان کارمندان محلی باید یک بار دیگر بررسی شود.

براین اساس هرکس که به عنوان کارمند محلی به رسمیت شناخته نشود، باید درخواست پناهندگی بدهد تا بتواند پس از پایان مهلت ۹۰ روزه ویزای ورود نیز در آلمان اقامت داشته باشد.

این ویزای ورود را شهروندان افغان در زمان رسیدن به میدان های هوایی آلمان و یا توسط سفارت آلمان در پاکستان دریافت کردند.

به گفته بامف این ویزا «استثنایی» است و فقط به این خاطر صادر شده تا بتوان در طول این ۹۰ روز وضعیت اقامت افراد تازه وارد را در آلمان بررسی کرد. برخی از شهروندان أفغان در آلمان که دویچه وله با آن ها صحبت کرده است، به این خاطر دچار سوتفاهم شده اند.

آن ها تصور می کردند که ویزای شان به صورت خودکار به یک اقامت چند ساله براساس پاراگراف ۲۲ تبدیل می شود. بعدها آن ها فهمیدند که یا موقعیت قانونی شان به عنوان کارمند محلی باید روشن شود و یا این که آن ها باید درخواست پناهندگی بدهند.  

ارسال نامه از سوی «بامف»

براساس گزارش هایی که به دست دویچه وله رسیده است، از شهروندان أفغان خواسته شده، پیش از این که بررسی وضعیت قانونی آن ها به عنوان کارمند محلی به پایان برسد، درخواست پناهندگی بدهند. این مساله در مورد محمد نیز صدق می کند.

او در تماس تیلفونی و ازطریق واتس اپ گفت که اردوی آلمان فدرال (بوندس وهر) او و خانواده اش را در ماه اگست از کابل خارج کرده است.

در حال حاضر محمد که نام واقعی اش را نمی خواهد فاش کند، در یک کمپ پناهجویان در شمال آلمان زندگی می کند. او در ماه سپتمبر یک ایمیل از بامف دریافت کرد که در آن از او خواسته شده بود، درخواست پناهندگی بدهد.

در این ایمیل آمده است: «در مصاحبه کوتاه که با شما در میدان هوایی انجام شد، هیچ چیزی در این باره نگفتید که برای یک سازمان آلمانی در افغانستان کار می کردید.» به این خاطر محمد نمی تواند مدرک اقامتی را دریافت کند که برای کارمندان محلی در نظر گرفته شده است.

چه کسانی کارمندان محلی به شمار می آیند؟

محمد پس از این دریافت این ای میل دچار شوک شد. او از این که کارمند محلی است، اطمینان کامل داشت. محمد گفت که طی سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ برای اداره همکاری های بین المللی آلمان «جی آی زید» کار می کرده است.

او به دویچه وله نامه ای در این زمینه فرستاد: یک گواهی که توسط مدیر پروژه اش صادر شده است. در این گواهی آمده است که محمد برای اداره «جی آی زید» به عنوان مشاور به کار مشغول بوده است.

اما مساله به این سادگی نیست: او اصلا در استخدام یک شرکت افغانی بوده است و به این خاطر روشن نیست که براساس تعریف حکومت آلمان فدرال، به عنوان کارمند محلی آلمان یا نهادهای دولتی این کشور به رسمیت شناخته می شود یا نه؟

کارمند محلی کسی است که از سال ۲۰۱۳ مستقیما برای یک وزارتخانه آلمانی یا یک نهاد دولتی این کشور کار می کرده است. اما بسیاری از کارمندان افغان از طریق پیمان کارهای فرعی برای موسسات آلمانی کار می کردند و حالا احتمالا مانند محمد براساس تعریف حکومت آلمان کارمند محلی به شمار نمی آیند.

 تا به حال تمام تلاش های محمد برای این که در این زمینه اطلاعات دقیق دریافت کند، با شکست مواجه شده اند. او از هرج و مرج در این زمینه شکایت دارد. همزمان مهلت ۹۰ روزه ویزا درحال پایان یافتن است. او از خود می پرسد: آیا باید درخواست پناهندگی ارایه کند؟

«ویزا باطل می شود»

اما کارشناسان أمور پناهندگی هشدار می دهند: کسی که می خواهد به عنوان کارمند محلی به رسمیت شناخته شود و به این خاطر می خواهد درخواست ارائه شده پناهندگی را پس بگیرد، ممکن است که بعدا دچار مشکلاتی شود.

پتر فون اور از سازمان حامی پناهجویان «پرو ازول» می گوید: «در صورتی که این اشخاص درخواست پناهندگی ارائه کنند، ویزای شان باطل می شود.» او گفت: «در صورتی که آن ها بخواهند درخواست پناهندگی شان را پس بگیرند، در مدت زمان رسیدگی، اقامت شان در آلمان غیرقانونی است و باید این کشور را ترک کنند.»

بامف: «ارائه درخواست پناهندگی داوطلبانه است»

بامف می گوید که هیچ گاه کسی را مجبور نکرده زودتر از موعد و یا بدون دلیل درخواست پناهندگی ارائه کند. براین اساس این ادعا که بامف از برخی شهروندان افغان با ارسال نامه ای خواسته درخواست پناهندگی ارائه کنند، صحیح است. البته فقط می خواسته با این کار، دریافت کنندگان نامه را از جایگاه حقوقی شان آگاه کند.

در بیانیه ای که «بامف» به دویچه وله فرستاده، آمده است: «اداره مهاجرت فدرال فقط به امکان ارائه درخواست پناهندگی اشاره کرده است» و این برای این دسته از مهاجران فقط یک گزینه داوطلبانه است.

براین اساس «بامف» کتبا از کارمندان یک بنیاد آلمانی در أفغانستان که به یک حزب سیاسی نزدیک است، خواسته است، درخواست پناهندگی بدهند. این در حالی است که آن ها براساس تعریف حکومت آلمان فدرال کارمند محلی به شمار می آیند.

براساس اطلاعات دویچه وله، کارمندان بامف از شهروندان أفغان دیگر هم خواسته اند، درخواست پناهندگی بدهند. این در حالی است که تحقیقات در مورد موقعیت قانونی آن ها به عنوان کارمند محلی هنوز به صورت نهایی به پایان نرسیده بود.

«ما شما را بیرون می اندازیم»

یک فلم ویدیویی که به تاریخ ۲۲ سپتمبر گرفته شده و به دست دویچه وله رسیده، این را ثابت می کند. در این فلم که در این میان در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، یک خانم کارمند «بامف» در آیزن هوتن اشتات دیده می شود که یک شهر کوچک در ایالت براندنبورگ است.

او در حال صحبت با شهروندان افغان است و به آن ها می گوید: «شما هنوز ۱۰۰ درصد به عنوان کارمند محلی به رسمیت شناخته نشده اید. اداره فدرال آلمان در مورد این مساله تحقیق می کند.» این خانم می افزاید: «در صورتی که بگویید، من امروز درخواست پناهندگی نمی دهم، این اتفاق می افتد... ما شما را، به صراحت بگویم، بیرون می اندازیم.» اما اداره امور مهاجرت و پناهندگی آلمان فدرال این اتهامات را رد می کند و می گوید، ما «هیچ کس را مجبور نمی کنیم که به زور درخواست پناهندگی بدهد.»

انتظار بی پایان کارمندان محلی

کارمندان محلی افغان به خاطر این حالت بلاتکلیفی دایمی به شدت تحت فشار هستند. عبدل، مرد جوان افغان که بر زبان آلمانی تقریبا تسلط کامل دارد، همین حس را دارد. او به دویچه وله گفت: «دیگر نمی توانم بخوابم، چون نگران هستم.»

در حالی که دو ماه از اقامت عبدل در آلمان می گذرد، او هنوز هم براساس پاراگراف ۲۲ مدرک اقامت دریافت نکرده است. به او فقط این وعده را داده اند که پس از پایان مهلت ۹۰ روزه نیز می تواند کماکان در آلمان بماند تا جایگاه حقوقی اش مشخص شود.

عبدل در پاسخ به این سوال که در این وضعیت چه احساسی دارد، گفت: «مجبورم با آن کنار بیایم.» اما او یک خبر خوشحال کننده دریافت کرده است که از هر چیز دیگری برایش مهم تر است. خانواده اش هم می تواند به آلمان بیاید.

 

در همین زمینه