, 
در اثر غرق شدن یک قایق هفت سرنشین آن ناپدید شدند
26 October, Credit: Compte twitter de @nmitarakis
, در اثر غرق شدن یک قایق هفت سرنشین آن ناپدید شدند 26 October, Credit: Compte twitter de @nmitarakis

بر اساس گزارش یک رسانه دولتی یونان، قایق حامل ۲۷ پناهجو در تنگه میان ترکیه و جزیره خیوس یونان واژگون شده است. این رسانه با استناد به معلومات گارد ساحلی گفته است که ۲۰ نفر نجات داده شده اند، اما هفت تن دیگر ناپدید اند.

روز سه شنبه در تنگه آبی میان ترکیه و جزیره خیوس یونان یک قایق حامل ۲۷ پناهجو واژگون شد. چنانچه شبکه رادیو و تلویزیون دولتی یونان (ERT) به نقل از گارد ساحلی این کشور گزارش داده است، گارد ساحلی یونان توانسته در عملیات نجات ۲۰ تن از سرنشینان این قایق را نجات دهد اما ۷ تن دیگر تا کنون ناپدید اند.

در این عملیات نجات یک کشتی ناتو، دو هلیکوپتر و چندین قایق نیروهای گارد ساحلی و کشتی‌هایی که از محل عبور می‌کردند اشتراک دارند. رسانه های محلی گزارش داده اند که بادهای شدید عملیات جستجو و نجات را دشوار کرده است.

براساس یک خبر دیگر، امدادگران دریایی اسپانیا از یک کشتی پناهجویان در نزدیکی جزایر قناری جسد یک کودک را پیدا کردند. چنانچه گارد ساحلی به روز دوشنبه اعلام کرده است در یک قایق با هفت متر طول حدود ۵۰ پناهجو سوار بودند که نیمی از آنها زنان و کودکان بوده اند. این قایق احتمالا از شمال غرب افریقا حرکت کرده و بعد از ظهر روز یک شنبه به جنوب غرب جزیره گران کاناریا رسیده است.

"واقعه یی غم انگیز"

جسد یک زن و یک طفل در میان باقی مانده های چوب از این قایق پلاستیکی دیده می شود. فلاویو دی جیلاکومو، سخنگوی "سازمان بین المللی مهاجرت" آن را یک "حادثه غم انگیز" خوانده است.

گارد ساحلی در کنار جسد کودک حدودا پنج ساله، همچنین توانست دو نوزاد، دو کودک شش ساله و یک کودک هفت ساله را از این قایق نجات دهد. 

 آنها به همراه دو فرد بزرگسال با یک هلیکوپتر از این قایق نجات داده شدند و سپس به دلیل سرما زدگی و کم آبی بدن به یک شفاخانه منتقل شدند. مابقی سرنشینان این قایق با یک کشتی گارد ساحلی به جزیره منتقل شدند.

 بنا بر معلومات سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) از آغاز سال روان میلادی دست کم ۸۸۷ پناهجو به شمول ۶۰ کودک در حین عبور از دریا برای رسیدن به جزایر قناری جان خود را از دست داده اند. این رقم نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته بیش از دو برابر افزایش را نشان می دهد.

بر اساس معلومات وزارت داخله اسپانیا در زمان مشابه همچنان حدود ۱۵ هزار مهاجر به این جزایر رسیده اند.

(dpa, dpa)pa/af

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)


 

در همین زمینه