شماری از شهروندان افغان که در اوائل ماه سپتمبر به قطر انتقال داده شده اند. عکس: پکچر الیانس
شماری از شهروندان افغان که در اوائل ماه سپتمبر به قطر انتقال داده شده اند. عکس: پکچر الیانس

  پس از گذشت دو ماه از کارزاری که با شرکت های هوایی صورت گرفت، ۴۰ هزار امکان پرواز برای مهاجران از افغانستان ایجاد شده است. سازمان دهندگان و کاخ سفید قصد دارند این رقم را تقریبا دو برابر کنند.

 به گفته سازمان دهندگان، با حدود ۳۲۰۰ پرواز با مایل های هوایی اهداشده، مهاجران افغان در ایالات متحده امریکا از سکونت گاه های شان در پایگاه هایی نظامی به مکان های اصلی انتقال داده شدند.

تا به حال نیمی از این پروازها توسط شرکت های تجاری صورت گرفته است. در اغلب موارد این شرکت های هواپیمایی بوده اند که تکت پرواز اهدا کرده اند.

این کمپاین توسط گروه Welcome.US and Miles4Migrants (استقبال ایالات متحده امریکا و مایل های هوایی برای مهاجران) سازمان دهی شده است. این گروه در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد و از مایل های هوایی اهدا شده و امتیازهای کارت های اعتباری برای کمک به پناهجویان استفاده می کند.

این گروه پس از این که نیروهای نظامی امریکا افغانستان را ترک کردند و طالبان قدرت را به دست گرفتند، سعی کرد به همراه سازمان های غیرانتفاعی دیگر به شهروندان افغان کمک کند.

اندی فریدمن، یکی از بنیانگذاران این گروه گفت: «منابع حکومت محدود هستند و ما می دانستیم که مردم امریکا می خواهند ازافغان هایی که به این کشور می رسند حمایت کنند و به آن ها برای پیدا کردن خانه های امن کمک کنند.» او افزود: «به این خاطر ما از شرکت های هواپیمایی خواهان کمک شدیم.»

شرکت هواپیمایی یونایتت ایرلنس در ایالات متحده امریکا ۷ هزار و شرکت های هواپیمایی دیگر در این کشور ۶ هزار مایل هوایی اهدا کردند.

یکی از مقام های پیشین وزارت خارجه در دوران حکومت بوش و اوباما که مدیر کل این گروه هواپیمایی است، گفت: «این که مردم امریکا و شرکت های هواپیمایی باهم متحد شده اند تا از این طریق به شهروندان افغان ما خوش آمد بگویند، بسیار الهام بخش است.» این گروه یک ائتلاف غیرانتفاعی جدید است که تلاش دارد تا برای کمک به افغان های تازه رسیده فعالیت کند.

سازمان دهندگان به دنبال جمع آوری کمک های بیشتر برای ۳۰ هزار پرواز دیگر هستند. آن ها می گویند، با مایل های هوایی و پول های نقد اهدا شده باری از دوش حکومت برداشته می شود و از سوی دیگر کمک های دولتی ویژه به مهاجران برای اسکان و خدمات دیگر استفاده می گردد.

جک مارکل، فرماندار پیشین ایالت متحده گفت: «معمولا افرادی که از یک مکان یا منطقه تخلیه می شوند، هزینه سفرشان را پرداخت می کنند. اما این کار از عهده اشخاصی که امکانات مالی بسیار اندک دارند، بر نمی آید.

مارکل توسط جو بایدن به عنوان مسئول کمک به مهاجران افغان تعیین شده و افزون براین از سوی رئیس جمهور امریکا به عنوان نامزد مقام سفیر سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه معرفی شده است.

به گفته جک مارکل، حدود ۹ هزار شهروند افغان در ایالات متحده امریکا اسکان داده شده اند و حدود ۵۳ هزار تن دیگر به صورت موقت در پایگاه های نظامی ایالات متحده امریکا زندگی می کنند. در طول ۱۰ روز آینده ۳۷۰۰ تن دیگر که در پایگاه های نظامی امریکا در اروپا و خاورمیانه به سر می برند، به ایالات متحده امریکا خواهند آمد. پیش بینی می شود که حدود ۳۰ هزار تن دیگر در طول سال آینده به شمار آن ها اضافه شود. در این رقم اشخاصی که هنوز در افغانستان زندگی می کنند، نیز در نظر گرفته شده اند.

پس از تصرف قدرت توسط طالبان، گروه های سربازان سابق و دیگران سعی کردند به کارمندان افغان نیروهای نظامی امریکا کمک کرده و امکانات خروج آن ها را از کابل فراهم کنند.

برخی از این کارمندان سابق ویزاهای ویژه مهاجرت را دریافت نکرده اند. این نوع ویزا برای آن دسته از شهروندان افغان ایجاد شده است که در طول حضور ۲۰ سال به نیروهای امریکایی و حکومت این کشور کمک کرده اند.

برخی از مقامات پیشین حکومت ترامپ سعی می کنند از اسکان مهاجران افغان در ایالات متحده امریکا جلوگیری کنند و آن ها را یک تهدید امنیتی می دانند.


 

 

در همین زمینه