مهاجران افغان در ولایت بیتلیس، شرق ترکیه، ۱۸ اگست سال ۲۰۲۱/عکس:‌ Emrah Gurel/AP Photo/picture-alliance
مهاجران افغان در ولایت بیتلیس، شرق ترکیه، ۱۸ اگست سال ۲۰۲۱/عکس:‌ Emrah Gurel/AP Photo/picture-alliance

سفیر اتحادیه اروپا در ترکیه گفته است که بعد از قدرت گیری طالبان در افغانستان شاهد افزایش قابل توجه ورود مهاجران به ترکیه نبوده است. ترکیه یک دیوار مرزی در مرز شرقی‌اش با ایران می‌سازد.

پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در کابل، سفیر اتحادیه اروپا در ترکیه می‌گوید که تا کنون شاهد موج گسترده ورود پناهجویان افغان به ترکیه نبوده است.

نیکولاوس مایر لندروت، رئیس هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در ترکیه به خبرگزاری آلمان گفته است که هرچند افغان‌ها به صورت غیرقانونی از مرز ایران وارد ترکیه می‌شوند، اما با توجه به آمار وزارت داخله ترکیه و سازمان‌های امدادی، «افزایش قابل توجهی» در تعداد آن‌ها وجود نداشته است.

ترکیه از سال‌ها به این سو نه تنها کشور مقصد بلکه یک کشور ترانزیتی برای پناهجویان بوده است. بعد از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان در وسط ماه آگست، این نگرانی وجود داشت که موج بزرگی از مهاجران افغان وارد ترکیه شوند.

 بنا بر معلومات رسمی علاوه بر ۳.۶ میلیون مهاجر سوریایی، ۳۰۰ هزار افغان نیز در ترکیه به سر می‌برند.حکومت ترکیه بارها واضح ساخته است که این کشور در نظر ندارد که پناهجویان بیشتری را بپذیرد و برای اینکه مانع ورود مهاجران از طریق ایران شود، در مرز شرقی اش با ایران دیوارمرزی می‌سازد.

مایر لندروت گفته است: «در حال حاضر فکر می‌کنم ترکیه سیاستی را پیش می‌برد که هدف آن این است تعداد افغان‌هایی را که به این کشور وارد می شوند تا حد ممکن بسیار کم نگه دارد.»

او گفته است که وضعیت پناهجویان أفغان در ترکیه نسبت به سوریایی‌ها دشوارتر است، به این دلیل که بسیاری از آنها ثبت نشده اند. به نظر او حکومت ترکیه به این باور است که ثبت نام سخاوتمندانه مهاجران افغان، دیگر افغان‌ها را نیز به مهاجرت به این کشور تشویق می‌کند.

مایر لندروت گفته است که مساله موج جدید مهاجرت با توجه به وضعیت بشری در افغانستان اوایل بهار سال آینده مطرح خواهد بود، چونکه در فصل زمستان مناطق مرزی کوهستانی ایران به سختی قابل عبور است.

فرار از طالبان و وضعیت دشوار مهاجران افغان در ترکیه

در زمستان وضعیت بشری مردم در افغانستان همچنان بدتر خواهد شد. بنا بر تخمین سازمان ملل متحد از ماه نومبر به بعد بیش از نیمی از مردم این کشور قادر نخواهند بود که غذای کافی برای خوردن تهیه کنند. 

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 

در همین زمینه