یک خانواده مهاجر افغان در پاکستان. عکس: UNHCR
یک خانواده مهاجر افغان در پاکستان. عکس: UNHCR

وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در نشستی در تهران پایتخت ایران، از جامعه جهانی خواستند تا ریشه‌های مهاجرت و آوارگی افغان‌ها را شناسایی کرده و راه‌ حل پایدار بیابند.

وزرای خارجه پاکستان و ایران در نشست روز چهارشنبه ۲۷ اکتبر از جامعه جهانی خواستند تا برای جلوگیری از آواره گی افغان ها و بحران انسانی با یکدیگر همکاری کنند.

در این نشست، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت که کشورش با حمایت اندک جامعه جهانی میزبان بیش از سه میلیون افغان است.

وی با اشاره به تحولات سیاسی اخیر افغانستان گفت: «هزاران افغان از افغانستان به مرز ایران عبور کرده اند. اینبار نیز بدون کمک جامعه جهانی میزبان افغان ها هستیم. در حالی که با تحریم های غیرقانونی آمریکا مواجه هستیم، علاوه بر غذا، سرپناه، دارو و آموزش، خدمات واکسیناسیون کرونا را نیز به پناهجویان ارایه می کنیم.»

وزیر امور خارجه ایران خواستار توجه بین المللی به هجوم پناهجویان به کشورهای همسایه شد و گفت: «جامعه جهانی به ویژه غرب مسئول است تا وظیفه خود را برای کمک به پناهجویان انجام دهد.»

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان نیز از موج جدید مهاجران افغان در این کشور ابراز نگرانی کرده و از جامعه جهانی خواسته است تا افغانستان را برای جلوگیری از یک بحران انسانی و اقتصادی کمک کند.

پس از سقوط طالبان در افغانستان، عمران خان، نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که کشورش از قبل میزبان میلیون ها افغان بوده و نمی تواند افغان های دیگر را بپذیرد.

در نشست همسایه گان افغانستان بر روی مسائل مهاجرت و بشردوستانه، تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، مبارزه با تروریسم و ​​حقوق زنان بحث شد.

در این نشست از طرف ها و جامعه جهانی خواسته شد تا به علل ریشه یی مهاجرت و آواره گی در افغانستان رسیدگی کنند و برای یک راه حل پایدار تلاش نمایند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی ویدیویی گفت: «افغانستان با یک بحران انسانی مواجه است. در این زمینه اقدام فوری لازم است.»

در این نشست وزرای امور خارجه ایران، پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان حضور داشتند. وزرای امور خارجه چین و روسیه از طریق ویدئو کنفرانس در آن حضور یافتند.


 

در همین زمینه