مسیر تورخم بین افغانستان و پاکستان، اکتوبر ۲۰۲۱. عکس: آرشیف
مسیر تورخم بین افغانستان و پاکستان، اکتوبر ۲۰۲۱. عکس: آرشیف

کمیساریای عالی سازمان ملل برای مهاجران از اقدامات جدید پاکستان برای تسهیل عبور مردم از مرز افغانستان به پاکستان استقبال کرد. پیش از این بسیاری از افغان‌ها از بدرفتاری پلیس پاکستان شکایت داشتند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در بیانیه ای به روز سه شنبه ۲۶ اکتبر اعلام کرد که این اقدام در تنظیم عبور مردم از مرز و همچنان برای تجاران موثر است.

بابر بلوچ، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت: «بسیاری از افغان‌ها از جمله زنان، کودکان و بیماران هفته‌ها در مرز چمن سپین بولدک بین دو کشور گیر افتاده‌اند. مرز در سه هفته گذشته بسته بود.»

سازمان ملل می گوید که در سال جاری نزدیک به ۷۰۰ شهروند افغان به دلیل درگیری های داخلی آواره شده اند که مجموع آنها به ۳،۵ میلیون نفر می رسد.

این آژانس گفت که حدود نیم میلیون افغان در سال جاری سرپناه اضطراری، غذا، پتو، پول نقد و سایر کمک های بشردوستانه دریافت کرده اند.

بدرفتاری پلیس پاکستان در مرز

دروازه مرزی تورخم بین افغانستان و پاکستان هفته گذشته پس از یک وقفه طولانی برای دارندگان ویزا و تجار بازگشایی شد.

از زمان بازگشایی این مسیر، هزاران افغان به شمول زنان، کودکان و شماری از بیماران در وضعیت دشواری در تورخم سرگردان شده‌اند. شماری از خانواده های این منطقه از بدرفتاری مقامات پاکستانی به رسانه ها شکایت کرده و گفته اند که پلیس پاکستان به کودکان اجازه ورود به کشور را نمی د

نشست همسایه گان افغانستان: یافتن راه حل پایدار برای مهاجران افغان

وزیر امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران نسبت به موج جدید پناهجویان افغان در این کشور ابراز نگرانی کرد و از جامعه جهانی خواست تا در این زمینه همکاری نماید.

پیش از این مقامات پاکستانی گفته بودند که نمی توانند دیگر پناهجویان افغان را بپذیرند.

در حال حاضر حدود سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی می کنند که از این میان تنها ۱،۴ تن ثبت و راجستر شده اند.

 

در همین زمینه