۲۹ سپتمبر سال ۲۰۲۱، پناهجویان در یک مرکز پذیرش در شهر بیاوستوک پولند/عکس: Czarek Sokolowski/AP Photo/picture alliance
۲۹ سپتمبر سال ۲۰۲۱، پناهجویان در یک مرکز پذیرش در شهر بیاوستوک پولند/عکس: Czarek Sokolowski/AP Photo/picture alliance

اداره دادستانی کل در شرق پولند مصمم است که راجع به بیش از ۱۸۰ دوسیه تحقیق کند. روی افراد مظنون به قاچاق انسان که گفته می‌شود آنان سعی کرده اند مهاجران را از طریق بلاروس به اتحادیه اروپا بیاورند، تحقیقات صورت می‌گیرد.

یک سخنگوی اداره دادستانی کل در شهر بیاویستوک روز چهارشنبه به خبرگزاری دولتی پولند «PAP» گفت، شمار افرادی که به نوعی از این تحقیقات متاثر می‌شوند به بیش از ۷۰۰ تن می‌رسد. از این جمله می‌توان به رانندگان لاری و افرادی موسوم به «پیلوت‌ها» اشاره کرد. گمان می‌رود که این افراد در بسیاری موارد به رانندگان برای اجتناب از پاسگاه های بازرسی در جاده ها کمک می‌کنند.

حکومت پولند می‌گوید، الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس پناهجویان را به گونه عمدی از مناطق جنگ زده به مرزهای خارجی اتحادیه اروپا می آورد.

در ماه می امسال، لوکاشینکو در واکنش به تشدید تحریم های اتحادیه اروپا غلیه کشورش گفت که مینسک دیگر جلو مهاجران از ادامه مهاجرت به اتحادیه اروپا نمی‌گیرد.

حکومت پولند یک حصار مرزی با سیم خاردار را در امتداد مرز با بلاروس احداث کرده است. این کشور قصد دارد که در این منطقه یک مانع مرزی دائمی را ایجاد کند.

از آغاز سال روان، گارد مرزی پولند تقریبا ۲۶ هزار تلاش غیرقانونی برای عبور از مرز را ثبت کرده است که ۱۴ هزار و ۲۰۰ مورد از آن فقط در ماه اکتبر انجام شده است.

 

در همین زمینه