کشتی باربری "مورات ۷۲۹" باحدود ۴۰۰ مهاجر در آب های دریای اژه سرگردان بود
کشتی باربری "مورات ۷۲۹" باحدود ۴۰۰ مهاجر در آب های دریای اژه سرگردان بود

یک کشتی باربری با پرچم ترکیه ۳۸۲ پناهجو را که اکثرشان افغان هستند، در بندر یک جزیره یونانی پیاده کرد. این کشتی دو روز قبل در دریای اژه توان حرکت را از دست داد و پیامی اضطراری ارسال نمود.

مقامات یونانی گفتند که این کشتی روز یکشنبه با حمایت گارد ساحلی این کشور به بندری در جزیره کوس رسانده شد. وزارت امور مهاجرت یونان گفته که شش تن از مسافران این کشتی بازداشت شده اند. اما مشخص نشده که این افراد خدمه کشتی ترکی "مورات ۷۲۹" بوده اند.

وزارت امور مهاجرت یونان گفته که این بزرگترین شمار پناهجویان است که در سال های اخیر یکجا به این کشور رسیده اند.

بقیه مسافران این کشتی به یک مرکز پذیرش مهاجران در این جزیره منتقل گردیده اند. وزارت مهاجرت یونان گفته که این پناهجویان ابتدا دوره قرنطین مرتبط با ویروس کرونا را در این مرکز پذیرش می گذرانند و درخواست های پناهندگی شان ثبت می گردد، اما اقامت شان در این مرکز موقتی خواهد بود.

روز جمعه، وقتی این کشتی با پرچم ترکیه پیام اضطراری ارسال کرد، وزارت کشتی رانی یونان از ترکیه رسما خواست که این کشتی و مسافرانش را از آب های یونان پس بگیرد، اما مقامات انقره از پذیرفتن این کشتی که مقصدش ایتالیا بود، خودداری کردند.

اکثر مهاجران این کشتی از افغانستان هستند
اکثر مهاجران این کشتی از افغانستان هستند

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان در حساب توییتر خود گفت: «ما به اتحادیه اروپا اطلاع داده ایم که ترکیه از پس گرفتن کشتی اش امتناع می کند. زمان آن فرا رسیده است که اتحادیه اروپا اقدام کند و همبستگی موثر داشته و اطمینان حاصل کند که توافقنامه مهاجرتی اتحادیه اروپا با ترکیه، رعایت می شود.»

اتحادیه اروپا و ترکیه توافقنامه ای را امضا کردند که بر اساس آن ترکیه موظف است مهاجرانی را که از قلمرو این کشور به اتحادیه اروپا عبور می کنند و پناهندگی می دهند را پس بگیرد؛ اما ترکیه که خود اکنون میزبان بیش از سه میلیون مهاجر است و به پذیرش مهاجران بیشتر میلی ندارند.

در تازه ترین مورد، روز سه شنبه گذشته یک قایق پناهجویان واژگون گردید و دست کم چهار پناهجو که سه تن شان کودک بودند، جان باختند. این قایق از ساحلی در ترکیه حرکت کرده و مقصدش یونان بود، اما در نزدیکی جزیره خیوس در یونان غرق شد.

یونان مسیر اصلی عبور پناهجویانی است که از ترکیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا می روند. پس از آنکه اتحادیه اروپا با ترکیه در سال ۲۰۱۶ قرارداد مهاجرت امضا کرد، شمار پناهجویان در یونان به صورت چشمگیری کاهش یافت.

ترکیه در برابر کمک های میلیاردی نقدی و تسریع روند عضویتش در اتحادیه اروپا، جلو موج مهاجران به سوی این اتحادیه را گرفت. اما در سال های اخیر تنش ها میان ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا باعث شده است که ترکیه همواره این بلوک را با بحران مهاجرت جدید تهدید کند. ترکیه همواره از توافقنامه مهاجرتی با اتحادیه اروپا به عنوان اهرم فشار سیاسی استفاده می کند.

مهاجران برای تثبیت هویت و ثبت درخواست پناهدگی به مرکز اولیه پذیرش برده شده اند
مهاجران برای تثبیت هویت و ثبت درخواست پناهدگی به مرکز اولیه پذیرش برده شده اند

مهاجران افغان پس آغاز بحران مهاجرت به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵، پس از سوریایی ها دومین گروه بزرگ مهاجران را تشکیل می دهند.

در پی تصرف قدرت توسط طالبان در افغانستان در میانه ماه آگست، بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تکرار شدن بحران مهاجرت ترس دارند.

در آن زمان حدود یک میلیون انسان که بیشتر شان از سوریه و سپس افغانستان بودند، از مسیر ترکیه به یونان و سپس دیگر کشورهای عضو این اتحادیه رسیدند.

بحران مهاجرت باعث تغییرات چشمگیری در سیاست داخلی و خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد و جریان های راستگرا قدرت گرفته و در برخی کشورها حتی وارد پارلمان شده و حکومت تشکیل دادند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه