هواپیمایی نظامی آلمان در ازبکستان با افراد که از کابل نخست به تاشکند انتقال یافتند و بعدا به آلمان (۱۸ آگست ۲۰۲۱)
هواپیمایی نظامی آلمان در ازبکستان با افراد که از کابل نخست به تاشکند انتقال یافتند و بعدا به آلمان (۱۸ آگست ۲۰۲۱)

بعد از پایان یافتن عملیات تخلیه نظامی، نمایندگی‌های سیاسی آلمان در کشورهای همسایه افغانستان مجموعاً برای ۱۶۰۰ نفر ویزای سفر به آلمان را صادر کرده اند. از این جمله ۱۲۰۰ نفر وارد کشورهای همسایه شده اند.

سفارتخانه های آلمان در کشورهای همسایه افغانستان تا کنون به حدود ۱۶۰۰ افغان ویزای ادامه سفر به آلمان را صادر کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه فدرال روز دوشنبه در برلین گفته است که حدود ۱۲۰۰ تن به هدف ادامه سفر به سمت آلمان از راه زمینی از افغانستان خارج شده اند. از این میان، ۱۱۰۰ تن با استفاده از پروازهای سازمان دهی شده از اسلام آباد به آلمان انتقال یافته اند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته است که به این افغان ها در سفارتخانه های آلمان در کشورهای همسایه افغانستان براساس وعده پذیرش که قبلاً از سوی وزارت داخله آلمان داده شده بود، به سرعت ویزا صادر می شود. او افزوده است که خروج از افغانستان و ورود به کشورهای همسایه بسیار دشوار است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آلمان، نه فقط حاکمان جدید در افغانستان بلکه کشورهای همسایه نیز داشتن پاسپورت را برای خروج از افغانستان به عنوان پیش شرط تعیین کرده اند. در این رابطه گفتگو با طالبان و کشورهای همسایه جریان دارد.

بنا بر معلومات وزارت خارجه آلمان، هفته گذشته در سه پرواز بیش از ۷۰ شهروند آلمانی و اعضای خانواده افغان آنها به دوحه منتقل شدند. به این ترتیب در مجموع حدود ۲۵۰ شهروند آلمانی و حدود ۶۰ افغان به دوحه انتقال یافته اند. برای روز دوشنبه نیز یک پرواز دیگر برنامه ریزی شده بود. 

(dpa)pa/af

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه