مرزبانان یونانی در مزر این کشور با ترکیه
مرزبانان یونانی در مزر این کشور با ترکیه

انقره و آتن می‌خواهند که همکاری مشترک شان را در چوکات توافقنامه مهاجرت اتحادیه اروپا با ترکیه ادامه بدهند. یونان گفته است که این اقدام برای ایستادگی در برابر هجوم احتمالی پناهجویان افغان روی دست گرفته خواهد شد.

نوتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت یونان با سلیمان صویلو، وزیر امور داخله ترکیه روز سه شنبه در شهر انقره دیدار کرد. یونان و ترکیه مصمم اند که همکاری مشترک شان را به هدف مبارزه با هجوم احتمالی پناهجویان افغان روی دست بگیرند.

در یک مطلب نوشتاری که دفتر وزیر امور مهاجرت یونان به نشر رسانده تصریح شده است: «ما ترکیه را در چارچوب اتحادیه اروپا تقویت خواهیم کرد تا این کشور بتواند در برابر فشارهای احتمالی (هجوم پناهجویان) از افغانستان مقاومت کند.»

نوتیس میتاراکیس همچنان گفته است که این دیدار با وزیر امور داخله ترکیه "در یک فضای مثبت انجام شده است."

در عین زمان، تحلیلگران در آتن، این اعلامیه وزارت امور مهاجرت یونان را نشانه از آرامش [در روابط دو کشور] می‌دانند.

از چند سال به این طرف، هر دو دولت یک دیگر را مسئول سرازیر شدن مهاجرانی می‌دانند که از طریق بحر، از جزایر ترکیه به سوی یونان می‌روند. در این مسیر، شماری از پناهجویان همواره جان های شان را از دست می‌دهند.

مرتبط: مرکل در دیدار با اردوغان درباره افغانستان نیز بحث کرد

انقره ادعا می‌کند که آتن، مهاجران را مجبور می‌سازد تا به ترکیه برگردند. در عین زمان، یونان مدعی است که انقره مانع سفر پناهجویان و مهاجران در قلمروش نمی‌شود.

یونان همچنان انتقاد می‌کند که ترکیه در سال های پسین از پذیرش پناهجویان رد شده در جزایر یونان، خودداری می‌کند. ترکیه به عنوان دلیل برای عدم پذیرش چنین افراد به همه گیری ویروس کرونا اشاره می‌کند.

ترکیه در توافقنامه مهاجرت که در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ عقد شد، وعده داده بود، همه مهاجرانی که از این کشور به جزایر یونان می رسند و درخواست پناهندگی شان در آنجا رد می‌شود را پس بگیرد. ترکیه همچنان توافق کرده بود که در برابر قاچاقبران انسان نیز مبارزه می‌کند.

بیشتر بخوانید: وزیر خارجه آلمان: به یک توافقنامه جدید مهاجرت با ترکیه نیاز داریم

در مقابل کشورهای اتحادیه اروپا وعده های مختلفی به ترکیه دادند، از جمله وعده گسترش اتحادیه گمرکی با ترکیه و تسهیل صدور ویزا برای شهروندان این کشور. ترکیه مدت ها است که می‌گوید، اتحادیه اروپا به وعده هایش عمل نکرده است.

در حال حاضر ترکیه میزبان ۳.۷ میلیون پناهجوی سوریایی است که از این کشور جنگ زده فرار کرده اند. از سال ۲۰۱۵ به این طرف، پناهجویان و مهاجران بیشتری تلاش می‌کنند که سفر خود را به کشورهای غرب اروپا ادامه بدهند. در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۵۶ هزار نفر با عبور از مسیر آبی خود را از ترکیه به یونان رساندند. شمار اغلب این پناهجویان و مهاجران به سفرشان به سوی آلمان ادامه دادند.

 

در همین زمینه