کابل کې د طالبانو له واکمنېدو وروسته ملکي الوتنې ودرول شوې. انځور: پېکچر الاینز، له ارشیف څخه.
کابل کې د طالبانو له واکمنېدو وروسته ملکي الوتنې ودرول شوې. انځور: پېکچر الاینز، له ارشیف څخه.

به گزارش رسانه‌های ایتالیایی، حکومت و سازمان‌های کلیسایی این کشور تصمیم گرفته‌اند با ایجاد یک دهلیز بشر دوستانه، حدود ۱۲۰۰ تن از افغان‌ها را از افغانستان به ایتالیا انتقال دهند. به گفته مقام‌‌های ایتالیایی رقم نهایی افرادی که با ایجاد یک دهلیز بشردوستانه از افغانستان بیرون آورده خواهند شد به ۲۰۰۰ تن خواهد رسید.

 رسانه‌های ایتالیایی روز جمعه گذشته گزارش دادند که حکومت ایتالیا و سازمان‌های کلیسایی به توافق رسیده‌اند که حدود ۱۲۰۰ افغان را برای یک اقامت دوساله بشر دوستانه در این کشور بپذیرند. 

بر اساس توافق، وزارت داخله مسئولیت پذیرایی از ۴۰۰ تن، اسقف‌های کاتولیک ۳۰۰ تن و انجمن سنت ایجیدیو نیز مسئولیت ۲۰۰ تن را به عهده خواهند گرفت. تعدادی سازمان‌های کلیسایی دیگر هم حدود ۲۰۰ نفر دیگر را سرپرستی خواهند کرد.

قرار است اولین گروه از این افغان‌ها در جنوری سال ۲۰۲۲ وارد ایتالیا گردند و اجازه اقامت دوساله با امکان تمدید را دریافت کنند.

لوسیانا لامورگیس، وزیر داخله ایتالیا بعد از عقد توافق مربوط به تخلیه افغان‌ها گفت که «امیدوار است شمار افغان‌ها به ۲۰۰۰ نفر برسد.»

او گفت که از آغار بحران سیاسی ناشی از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، ایتالیا قبلاً حدود ۵۰۰۰ تن را ازفغانستان تخلیه کرده است.

او گفت: « مردم افغانستان رنج می‌برند و به نظر می‌رسد که حقوق آن‌ها از جمله زنان نقض شده است.»

مارکو ایمپاگلیازو، رئیس انجمن سنت ایجدیو گفت که سهمگیری حکومت در این توافق نشاندهنده علاقمندی ایتالیا به ایجاد دهلیزهای بشردوستانه» و تخلیه افراد در معرض خطر است.

او تاکید کرد که ایجاد این دهلیزهای بشردوستانه راه مناسبی برای کمک به شهروندان افغان است.

در همین باره: پس از انتقال به ایتالیا: تعدادی از افغان ها هنگام ورود به آلمان توقیف شدند

 

در همین زمینه