خشونت، ناامنی، تغییرات اقلیمی و چالش های دیگر اجتماعی سبب شده اند که صدها هزار نفر در سراسر جهان آواره شوند
 Photo: Leonid Shcheglov/Belta/AFP/Reuters
خشونت، ناامنی، تغییرات اقلیمی و چالش های دیگر اجتماعی سبب شده اند که صدها هزار نفر در سراسر جهان آواره شوند Photo: Leonid Shcheglov/Belta/AFP/Reuters

به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بیش از ۸۴ میلیون نفر به دلیل خشونت، ناامنی و پیامدهای تغییرات اقلیمی در سطح جهان در آوارگی به سر می‌برند. شمار زیادی از افغانها نیز بیجاشده و یا کشورشان را ترک کرده اند.

طبق یک گزارش کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (یو ان اچ سی آر) که روز پنج شنبه در ژنیو منتشر شده است، در سراسر جهان بیش از ۸۴ میلیون نفر به دلیل خشونت، ناامنی و پیامدهای تغییرات اقلیمی خانه و کاشانه شان را ترک کرده اند. به این ترتیب تعداد آوارگان در جهان همواره رو به افزایش است.

ملل متحد در اخیر سال ۲۰۲۰ آمار آوارگان در جهان را ۸۲.۴ میلیون تن اعلام کرده بود.

فلیپو گراندی، کمیسار عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که ناتوانی جامعه بین‌المللی در جلوگیری از خشونت، آزار و تعقیب و نقض حقوق بشر عوامل افزایش مهاجرت‌ها است.

پیامدهای تغییرات اقلیمی در جهان و شرایط به طور فزاینده دشوار در بسیاری از کشورهایی که میزبان آوارگان اند، بر این مشکلات افزوده است.

بنا به گزارش سازمان ملل متحد از جمع ۸۴ میلیون آواره، ۵۱ میلیون نفر در داخل کشورهای شان بیجا شده اند. در شش ماه اول سال روان میلادی بخش بزرگی از بیجاشدگان در افریقا ثبت شده اند. ۱.۳ میلیون نفر در جمهوری کانگو و ۱.۲ میلیون در اتیوپیا مجبور به ترک خانه و کاشانه شان شده اند. خشونت در میانمار و افغانستان نیز باعث شده که شمار زیادی از مردم در داخل کشورشان بیجا شوند.

هم چنین رقم کسانی که به کشورهای دیگر مهاجرت کرده و در تلاش به دست آوردن محافظت اند نیز افزایش یافته است.

گراندی از جامعه بین المللی خواستار تلاش‌های بیشتر در زمینه تامین صلح شده است. او گفته است که همزمان باید برای آوارگان و کشورهای میزبان امکاناتی تخصیص داده شود. 

گراندی تاکید کرده است که هنوز هم بزرگ‌ترین بار مراقبت از پناهجویان را جوامع و کشورهایی با کمترین منابع به دوش می‌کشند.

(KNA)pa/af

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه