یونان می گوید که ترکیه توافقنامه سال ۲۰۱۶ میان انقره و اتحادیه اروپا را نقض می‌کند
Photo:Hellenic Coast Guard/ Reuters
یونان می گوید که ترکیه توافقنامه سال ۲۰۱۶ میان انقره و اتحادیه اروپا را نقض می‌کند Photo:Hellenic Coast Guard/ Reuters

یونان با انتقاد از ترکیه می‌گوید که در پیوند به مهاجران، این کشور مانند "دزدان دریایی" عمل می‌کند. آتن از اتحادیه اروپا خواست که با اعمال فشار بر ترکیه، انقره را مجبور سازد تا مکلفیت‌های بین المللی خود را انجام دهد.

مقام های یونان یک کلیپ ویدیویی را نشر کرده اند که در آن دیده می‌شود یک قایق رابری مملو از مهاجران را قایق‌های ترکی به قلمرو آبی یونان همراهی می‌کنند.

حکومت آتن اغلب انقره را به دلیل اقدام نکردن علیه قاچاقبرانی که مهاجران را با قایق های آسیب پذیر از سواحل این کشور به یونان انتقال می‌دهند، مقصر می‌داند. یونان می‌گوید که عدم جلوگیری از فعالیت این قاچاقبران، نقض توافقنامه سال ۲۰۱۶ میان انقره و اتحادیه اروپا می‌باشد.

در بخشی از این توافقنامه تصریح شده است که ترکیه مکلف است که مانع هجوم مهاجران از قلمرو کشورش به یونان و اتحادیه اروپا شود. در عوض، اتحادیه اروپا متعهد شده بود که برای رسیدگی به وضعیت پناهجویان سوریایی در ترکیه، حدود شش میلیارد یورو به ترکیه کمک می‌کند.

مقام های یونانی در مورد این ویدیو چه می‌گویند؟

گارد ساحلی یونان همزمان با نشر این ویدیو در یک اعلامیه خبری نوشت: «این ویدیو بدون شک تلاش کشتی‌های گارد ساحلی ترکیه را برای انجام مانورهای خطرناک برای هدایت قایق (پناهجویان) به آب‌های یونان نشان می‌دهد.»

در بخشی از این اعلامیه آمده است که گارد ساحلی یونان از ورود مهاجران به آب های یونان جلوگیری کرده است و این قایق و کشتی ترکیه در نهایت به سواحل ترکیه بازگشتند.

جیانیس پلاکیوتاکیس، وزیر امور دریایی یونان، ترکیه را متهم کرده است که مانند "دزدان دریایی در دریای اژه" عمل می کند و و تعهداتش را با اتحادیه اروپا نقض می نماید.

پلاکیوتاکیس در عین زمان از اتحادیه اروپا خواسته است که "فشارهای بیشتر را بالای ترکیه اعمال کند تا این کشور مکلفیت های بین المللی اش را انجام بدهد."

ترکیه و یونان همواره یک دیگر را متهم به عدم پایبندی به توافقنامه سال ۲۰۱۶ می کنند. ترکیه می گوید که یونان در بخش خود همکاری نداشته و با پناهجویان به گونه غیرانسانی برخورد می کند.

انگیبورگ بویگل، یک خبرنگار هالندی که روز سه شنبه در نشست خبری کیریاکوس میتسوتاکیس با مارک روته، نخست وزیر هالند در آتن اشتراک کرده بود، میتسوتاکیس را متهم کرد که در مورد به عقب راندن اجباری مهاجران "دروغ" می گوید. سازمان های مدافع حقوق بشری و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان پیش از این گفته بودند که یونان، مهاجران را جبراً پس به قلمرو ترکیه می فرستد.

میتسوتاکیس در پاسخ به این خبرنگار گفت: «من می دانم که در هالند این فرهنگ را دارید که از سیاستمداران مستقیماً سوال می کنید که من آن را خیلی احترام می کنم. چیزی را که من نمی پذیرم این است که شما در این دفتر با اتهامات و اظهاراتی که برای آن فاکت‌های حمایتی وجود ندارد، به من و مردم یونان توهین کنید.»

بویگل شرایط برای مهاجران در یونان را "وحشتناک" خواند، اما میتسوتاکیس گفت که دولت او به سیاست پناهندگی "سخت اما منصفانه" خود استوار می ماند. 

یونان یکی از گذرگاه های اصلی برای ورود مهاجران و پناهجویان به اتحادیه اروپا است. نخست وزیر یونان قبلاً ابراز ناامیدی کرده بود که دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در پذیرش این پناهجویان مسئولیت نمی گیرند. 

aj/af (Reuters, AP, AFP)


 

در همین زمینه