مهاجرانی که به منطقه مرزی بلاروس با پولند رسیده اند
 Credit : Reuters
مهاجرانی که به منطقه مرزی بلاروس با پولند رسیده اند Credit : Reuters

بیشتر قاچاقبران بازداشت شده که مهاجران را از بلاروس به کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتقال می دهند، در آلمان مسکن گزین هستند.

روزنامه آلمانی "ولت" از محل بود و باش قاچاقبران انسان که در پولند فعالیت می کنند، پرده برداشته است. این روزنامه به استناد یک سند محرمانه داخلی کمیسیون اتحادیه اروپا نوشته است: «بیشتر موارد گزارش شده "مربوط به دستگیری رانندگانی است" که به مهاجران غیرقانونی (عمدتا از سوریه، افغانستان، ایران، عراق، کویت و یمن) این امکانات را فراهم می کنند که با موترهای کرایه ای از طریق پولند به آلمان بروند.»

این روزنامه به نقل از مدرک کمیسیون اتحادیه اروپا نوشته است، در بیشتر موارد رانندگان این موترها شهروندان اصلی ایران، عراق، سوریه و ترکیه هستند "که در آلمان زندگی می کنند."

در میان بازداشت شدگانی که مهاجران را به گونه قاچاقی انتقال می دادند، شهروندان بلاروس که ویزای شینگن پولند را داشته اند و یک سوریایی مقیم هالند نیز شامل هستند.

بر بنیاد این گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا، آلمان و فنلند مقاصد اصلی مهاجرانی بوده اند که در حال حاضر، در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (پولند) به سر می برند.

روزنامه "ولت" به نقل از سند محرمانه کمیسیون اتحادیه اروپا می نویسد که شرکت هواپیمایی بلاروس موسوم به "بیلاویا" در همکاری مشترک با شرکت هوایی "ترکیش ایرلاینس" در هر هفته (مهاجران را) طی چهار تا هفت پرواز از استانبول به شهر مینسک انتقال می دهد. در هر یک از این پروازها، حدود ۱۸۰ مسافر انتقال داده می شوند. افزون بر این، رقم شهروندان عراق و سوریه که از دوبی به مینسک پرواز می کنند نیز در این اواخر افزایش یافته است.

گفته می‌شود که بسیاری پناهجویان را شرکت هوایی "بیلاویا" انتقال می‌دهد
گفته می‌شود که بسیاری پناهجویان را شرکت هوایی "بیلاویا" انتقال می‌دهد

شرکت هواپیمایی "فلای دوبی" پروازهای روزمره را از دوبی به مینسک انجام می دهد. گفته می شود که یک شرکت خصوصی هواپیمایی سوریایی نیز در این ماجرا سهم دارد.

روزنامه "ولت" از سند محرمانه کمیسون اتحادیه اروپا نقل کرده است: «خطوط هوایی چام وینگ که یک شرکت خصوصی است، پروازهای چارتر را از دمشق به سوی مینسک انجام می دهد.»

بر این اساس گفته می شود که احتمالاً در آینده نزدیک یک فرودگاه روسیه هم برای قاچاقبران از اهمیت برخوردار شود. میدان هوایی پسکوف می تواند، پروازهای بلاروس، ترکیه و مصر را انجام بدهد. مهاجران می توانند از آنجا برای رسیدن به قلمرو اروپا و کشورهای حوزه دریای بالتیک تلاش کنند.

در حال حاضر، هزاران مهاجر در منطقه مرزی میان بلاروس و پولند در هوای سرد به سر می برند. اتحادیه اروپا مدعی است که السکاندر لوکاشینکو، حاکم بلاروس به گونه قصدی زمینه رسیدن مهاجران را از خاورمیانه به کشورهای اتحادیه اروپا مانند لیتونی، لیتوانیا و پولند فراهم می کند. گفته می شود که لوکاشینکو این اقدامات را در برابر تحریم های اعمال شده اتحادیه اروپا بالای بلاروس روی دست گرفته است. بسیاری از این پناهجویان و مهاجران امیدوار اند که بتوانند وارد آلمان شوند.

 

در همین زمینه