عکس آرشیف: گروهی از افغا‌ن‌ها که از طریق بندر  اسلام  قلعه از ایران به افغانستان بر می‌گردند. عکس از ای او ام
عکس آرشیف: گروهی از افغا‌ن‌ها که از طریق بندر اسلام قلعه از ایران به افغانستان بر می‌گردند. عکس از ای او ام

به گفته سازمان‌های خیریه و شاهدان عینی، ایران هر هفته، دهها هزار مهاجر افغان را به افغانستان بر می‌گرداند. شمار زیادی از این مهاجران از سوی مقام‌های ایرانی مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند. این در حالیست که هزاران مهاجر افغان همچنان تلاش دارند روزانه وارد ایران شوند.

بعد از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان و قطع کمک‌های بین المللی به این کشور، تعداد زیادی افغان‌ها تلاش دارند به ایران مهاجر شوند اما حکومت ایران این مهاجران مجبور می کند به کشور شان بازگردند.

شماری از شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه در اسلام قلعه گفته‌اند که مقام‌های ایرانی بعد از دستگیری، آنان را در کمپ‌های مملو از مهاجران توقیف کرده و قبل از انتقال آن‌ها به مرز مورد لت‌و‌کوب قرار داده‌اند.

عبدالصمد، مهاجر ۱۹ ساله افغان که قبل از اخراج از ایران، در بخش ساختمانی کار می‌کرد به خبرگزاری فرانسه گفت: «آن‌ها به ما به دیده انسان نگاه نمی‌کردند.» این مهاجر در مرز به خبرگزاری فرانسه توضیح داد که از سوی مقام‌های ایرانی در یک کمپ بازداشتگاه مورد لت‌کوب قرار گرفت زیرا برای اخراج خود پول نداشت. او گفت: «آن‌ها دستان و چشمان ما را با تکه بسته بودند و ما را دشنام می‌دادند.»

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که نتوانسته اظهارات صمد و سایر مهاجران در مورد بدرفتاری مقام‌های ایرانی را از سوی منابع مستقل مورد تائید قرار بدهد و نهادهای سازمان ملل متحد نیز نخواسته‌اند در این مورد اظهار نظر کنند.

آنتونیو ویتورینو، مدیر عمومی سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) با انتشار خبرنامه‌ای گفت که «افزایش شمار مهاجرانی که برگشته‌اند افغانستان را با دشواری‌های جدی روبرو کرده است.»

بر بنیاد خبرنامه «بیشتر مهاجرانی که اخراج شده‌اند، در وضعیتی شکننده به افغانستان بازگشته‌اند و به خدمات صحی، غذا و استراحت نیاز دارند.»

طی یک هفته حدود ۲۸ هزار افغان از ایران اخراج شده‌اند

 این در حالیست که به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، حدود بیش از یک میلیون و ۳۱ هزار مهاجر افغان از آغاز امسال از ایران به افغانستان برگردانده شده‌اند. حدود ۲۸۰۰۰ تن از مهاجران شامل رقم یاد شده، تنها در هفته اخیر ماه اکتوبر از ایران اخراج شده‌اند.

در همین باره: نزدیک به یک میلیون افغان از پاکستان و ایران بازگشته اند

این سازمان به خبرگزاری فرانسه گفت که امسال دستکم ۳۲۰۰ کودک مهاجر و بدون سرپرست با مهاجران دیگر همراه بوده‌اند.

ایران که طی دهه‌های گذشته میزبان مهاجران افغان بوده و همچنان با موج جدید مهاجرت افغان‌ها روبروست همیشه تاکید کرده است که بدون کمک‌های بین المللی از مهاجران پذیرایی کرده است.

در پایان ماه اکتوبر، مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل به رسانه‌های کشورش گفت: «ما تقریبا بدون دریافت منابع جدیدی از جامعه جهانی، میزبان برادران و خواهران افغان خود هستیم.»

خبر اخراج مهاجران افغان از ایران درست زمانی منتشر می‌شود که برعکس، شورای پناهندگان ناروی (NRC) گفته است روزانه بین ۴ تا ۵۰۰۰ مهاجر افغان وارد ایران می‌شوند. به گفته این سازمان، از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ۱۵ اگست حدود ۳۰۰ هزار افغان وارد ایران شده‌اند.

در همین باره: سازمان امدادی: روزانه تا ۵۰۰۰ مهاجر افغان وارد ایران می‌شوند

شورای پناهندگان ناروی: جامعه جهانی در مزنهی مهاجران به ایران کمک کند

یان ایگلاند، رئیس شورای پناهندگان ناروی که به تهران سفر کرده، روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که جامعه جهانی باید به کشورهای همسایه افغانستان مانند ایران، بیشتر کمک کند.

او گفت: «ما ایران را ستایش می‌کنیم که طی ‌چهار دهه اخیر از مهاجران افغان پذیرایی کرده اما حال باید جامعه جهانی کمک‌های خود را به کشورهای همسایه افغانستان افزایش دهد.»

در ماه اکتوبر، معاون شهردار تهران از مهاجران افغان خواسته بود که برای مهاجرت به این کشور تلاش نکنند زیرا به گفته او ایران ظرفیت بیشتر پذیرایی از مهاجران را ندارد.

بیشتر بخوانید: معاون شهردار تهران: باید جلو ورود مهاجران افغان به پایتخت ایران گرفته شود

به گفته منابع سازمان ملل ایران در سال ۲۰۲۰ میزبان بیش از ۳،۴ میلیون افغان بود که از آن جمله دو میلیون آن بدون مدرک و ۸۰۰ هزار تن دیگر پناهنده بودند. 

 

در همین زمینه