گروهی از مهاجران و آوارگان در مرز پولند با بلاروس که در برابر گاردهای مرزی قرار دارند./ picture-alliance/dpa/TASS
گروهی از مهاجران و آوارگان در مرز پولند با بلاروس که در برابر گاردهای مرزی قرار دارند./ picture-alliance/dpa/TASS

 در یک نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد راجع به بحران مهاجرت در مرز بلاروس با اتحادیه اروپا، ایالات متحده امریکا و اعضای اروپایی، «استفاده ابزاری هماهنگ شده از انسان ها» را توسط مینسک محکوم کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد یک جلسه اضطراری را در پیوند به بحران مهاجرت در مرز بلاروس با پولند روز پنجشنبه در شهر نیویارک برگزار کرد. در اعلامیه مشترک این نشست غیرعلنی آمده است، الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس می‌خواهد با این اقدامات «مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا را بی ثبات کند.»

در ادامه این بیانیه که کشورهای ناروی و بریتانیا نیز به آن ملحق شدند، تصریح شده است، یکی دیگر از اهداف بلاروس «بی ثبات کردن کشورهای همسایه» و «منحرف کردن اذهان عمومی از موارد رو به افزایش نقض حقوق بشر در داخل این کشور» است.

این نشست اضطراری که کشورهای استونی، فرانسه و ایرلند خواهان برگزاری آن شده بودند، کمی بیشتر از نیم ساعت به طول انجامید.

در این بیانیه از روسیه نام برده نشده است که گویا از آغاز این بحران، از بلاروس حمایت می‌کند.

قبل از برگزاری این نشست، دیمیتری پولیانسکی، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، اتهامات غرب را در این باره رد کرد و اطمینان داد که مسکو در فرستادن مهاجران به مرز مشترک با پولند نقشی ندارد. 

اتحادیه اروپا، لوکاشینکو را متهم می‌کند که برای انتقام گیری به خاطر تشدید تحریم ها، مهاجران را عمدا به مرزهای مشترک با کشورهای لتونی، لیتوانیا و پولند می‌فرستد که عضو اتحادیه اروپا هستند.

در حال حاضر در منطقه مرزی بین بلاروس و پولند هزاران تن گیر مانده اند که بیشتر از خاورمیانه هستند. درجه حرارت در این منطقه رو به کاهش است و به زیر صفر رسیده است.

 

در همین زمینه