گارد امنیتی مرزی مهاجران را در مرز بین پولند و بلاروس احاطه کرده اند./عکس: picture-alliance
گارد امنیتی مرزی مهاجران را در مرز بین پولند و بلاروس احاطه کرده اند./عکس: picture-alliance

در حالی که تنش بین اتحادیه اروپا و بلاروس بر سر مهاجران به مرحله جدیدی رسیده است، اوکرایین به تازگی اعلام کرد که هزاران مامور مرزی و پرسنل امنیتی را در مرز کشورش با بلاروس مستقر می‌کند.

از چند ماه به این طرف، مهاجران سعی می‌کنند که از بلاروس به پولند بروند. در این هفته صدها تن تلاش کردند با تلاش مشترک و عبور از موانع مرزی وارد پولند شوند که توسط گاردهای مرزی این کشور به عقب رانده شدند.

وزیر داخله اوکرایین در این باره گفت، هزاران پرسنل امنیتی در مرز مشترک با بلاروس تمرین های نظامی انجام می‌دهند تا «برای رویایی با مهاجران و (غلبه بر) یک بحران بالقوه» آماده باشند. اوکرایین با کشورهای بلاروس و پولند هم مرز است.

دنیس موناسترورسکی، وزیر داخله اوکرایین در طول یک سفر برنامه ریزی نشده به منطقه ولین (که با بلاروس و پولند هم مرز است) از فرستادن ۸۵۰۰ نیروی نظامی به مرز با بلاروس خبر داد.

او گفت که این نیروها از ۳ هزار تن از نیروهای گارد مرزی، ۳۵۰۰ تن از اعضای گارد ملی و ۲ هزار مامور پولیس تشکیل شده اند. موناسترورسکی افزود، بخش هوانوردی وزارت داخله نیز موظف به کمک است که ارسال ۱۵ هلیکوپتر شامل آن ها می‌شوند. به گفته او این اقدامات «به جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی کمک خواهد کرد.»

حکومت های غربی الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس را متهم می‌کنند که مهاجران را به کشورش می‌کشاند و بعد آن ها را به عبور از مرز با پولند وادار می‌کند. گفته می‌شود که لوکاشینکو این اقدامات را به تلافی تحریم های اتحادیه اروپا برعلیه کشورش انجام می‌دهد. 

سرویس گارد مرزی اوکرایین روز پنجشنبه گفت که تا به حال به خاطر این بحران متوجه «هیچ‌گونه تهدیدی» نشده است. وضعیت بحرانی کنونی حدود ۲۰۰ کیلومتر از مرزهای این کشور فاصله دارد.

ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور بلاروس روز پنجشنبه این مطلب را با گیتاناس ناوزیدا، همتای لیتوانیایی اش در میان گذاشت و وعده «واکنش مناسب را نسبت به تحولات در مرز داد.»

پولند مینسک را به «تروریسم دولتی» متهم کرد و گفت این کشور با استفاده از ارعاب مهاجران را مجبور می‌کند که به هر قیمتی برای عبور از موانع مرزی تلاش کنند. بلاروس به نوبه خود پولند را متهم کرد که با جلوگیری از ورود مهاجران، لت و کوب کردن و به عقب راندن آن ها، قوانین بین المللی را نقض کرده است.

 

 

در همین زمینه