اتحادیه اروپا در واکنش به «حملات چندگانه» لوکاشینکو بر مرز پولند، در حال برنامه ریزی برای وضع تحریم های جدید بر بلاروس است./عکس: Leonid Scheglov/Reuters
اتحادیه اروپا در واکنش به «حملات چندگانه» لوکاشینکو بر مرز پولند، در حال برنامه ریزی برای وضع تحریم های جدید بر بلاروس است./عکس: Leonid Scheglov/Reuters

کشورهای حوزه دریای بالتیک که عضو اتحادیه اروپا هستند از احتمال وخامت اوضاع و احتمال درگیری نظامی در مرز با بلاروس هشدار دادند. ماه ها است که مهاجران تلاش می‌کنند که خود را از بلاروس به اتحادیه اروپا برسانند.

وزیران دفاع کشورهای حوزه دریای بالتیک هشدار دادند که روند آمدن مهاجران (ازبلاروس) و گیر ماندن آن ها در گذرگاه های مرزی، برای آن دسته از کشورهای شرقی که عضو اتحادیه اروپا هستند تهدید به شمار می‌رود و این موضوع می‌تواند به یک منازعه نظامی بیانجامد. اتحادیه اروپا می‌گوید که مینسک این وضعیت را به گونه عمدی ایجاد کرده است.

کاله لانت از استونیا، ارتیس پابریکس از لیتونی و ارووداس انوساسکاس از لیتوانیا در یک بیانیه مشترک نوشتند: «گروه های بزرگی از مردم را جمع کرده و به منطقه مرزی انتقال می‌دهند. بعد آن ها را مجبور می‌کنند که به صورت غیرقانونی از مرز عبور کنند. به این خاطر احتمال تحریکات و وقایع جدی افزایش می‌یابد و ممکن است به درگیری های نظامی بیانجامد.»

آن ها در ادامه این بیانیه، حکومت بلاروس را به خاطر «تشدید عمدی تنش ها و ادامه حملات دوگانه» محکوم کردند.

وزیران دفاع کشورهای حوزه دریای بالتیک در حالی که بر حمایت دوجانبه از پولند تاکید کردند، از اتحادیه اروپا خواستند که «حمایت عملی اش را برای بهبود وضعیت امنیتی در مرزهای بیرونی اش افزایش دهد.»

صدها مهاجر به شمول شمار زیادی از کودکان در امتداد مرز غربی بلاروس با اتحادیه اروپا گیر مانده اند و درجه حرارت تقریبا به زیر صفر رسیده است. برخی از آن ها خیمه دارند و برخی دیگر فقط می‌توانند به جنگل پناه ببرند.

کودکان گیر مانده در مرز میان بلاروس و پولند
November 11, 2021 | Photo: MON/Reuters
کودکان گیر مانده در مرز میان بلاروس و پولند
November 11, 2021 | Photo: MON/Reuters

این مهاجران که عمدتا از خاورمیانه هستند، بین رژیم مستبد بلاروس با رهبری الکساندر لوکاشینکو گیر مانده اند. او متهم است که به آن ها برای رسیدن به منطقه مرزی کمک می‌کند. در حالی که مقام های پولند اجازه نمی‌دهند مهاجران وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند.

لوکاشینکو، که برخی اوقات از او به عنوان «آخرین دیکتاتور اروپا» یاد می‌شود، در برابر فشار رو به افزایش بر رژیم اش مقاومت می‌کند. او روز پنجشنبه تهدید کرد که جلو عرضه انرژی و نفت به اروپا را می‌گیرد.

لوکاشینکو در دیدار با مقام های ارشد که روز پنجشنبه برگزار شد، گفت: «ما اروپا را گرم نگه می‌داریم و آن ما را تهدید می‌کنند که مرزها را می‌بندند.»

او افزود: «چه می‌شود اگر ما گاز را قطع کنیم.»

فقط بخش کوچکی از گاز از طریق خطوط لوله به اروپا می‌رسد. این خطوط از قلمرو بلاروس می‌گذرند. اما بخش بزرگی از آن از اوکرایین و خط لوله «نورد استریم ۱» در کشورهای حوزه دریای بالتیک عبور می‌کند.

پولند هفته ها است که برای جلوگیری از ورود مهاجران، امنیت مرزی اش را تقویت می‌کند و افزون بر این درخواست کمک کرده است. در این میان شمار مهاجران به هزاران تن رسیده است.

مرتبط: پولند از عرضه خدمات صحی برای مهاجران در مرز خودداری می‌کند

مقام های پولندی روز پنجشنبه گزارش دادند که گروه بزرگی از مهاجران سعی کرده است که در شب از موانع مرزی عبور کنند و وارد قلمرو این کشور شوند.

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا روز پنجشنبه تاکید کرد که کارشناسان از مرکز ضد قاچاق انسان در یوروپل (آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون) «از پولند برای غلبه بر وضعیت کنونی در مرز حمایت می کنند.»

اختلافات شدید بین مینسک و بروکسل در ماه اگست سال ۲۰۲۰ و در پی انتخابات مجادله برانگیز در بلاروس آغاز شد. پس از سرکوب خشونت بار اپوزیسیون توسط رژیم لوکاشینکو، اتحادیه اروپا دیگر او را به عنوان رهبر قانونی به رسمیت نمی‌شناسد و تحریم هایی را علیه این کشور وضع کرده است.

بیشتر بخوانید لیتوانیا: احتمالاً هفت هزار مهاجر می‌خواهند از بلاروس وارد اتحادیه اروپا شوند

به گفته دیپلومات ها، انتظار می‌رود که تحریم های جدید اتحادیه اروپا روز دوشنبه و در دیدار وزیران خارجه اتحادیه اروپا تصویب شوند. ممکن است که خطوط هوایی یا برگزار کنندگان تورها هدف این تحریم ها قرار گیرند.

هایکو ماس، وزیرخارجه آلمان لوکاشینکو را متهم می‌کند که بی پروایانه با زندگی انسان ها بازی می‌کند و یک بار دیگر این کشور را تهدید به وضع تحریم کرد. بر این اساس این تحریم ها (در صورت تصویب) نه فقط دولت بلاروس، بلکه کشورهای ترانزیت و خطوط هوایی را که به جا به جایی مهاجران کمک می کنند، هدف قرار می‌دهند.

 

در همین زمینه