کارمندان سفارت آلمان در حال عکس برداری از محوطه بیرونی سفارت آلمان در تهران
کارمندان سفارت آلمان در حال عکس برداری از محوطه بیرونی سفارت آلمان در تهران

گزارش هایی نشر شده که گویا سفارت آلمان گفته که این کشور هیچ برنامه ای برای پذیرش اتباع افغانستان در ایران ندارد؛ اما برخی از افراد واجد شرایط حفاظت که اخیرا به ایران فرار کرده اند، از این سفارت ویزا دریافت کرده اند.

برخی رسانه‌ ها اطلاع ‌رسانی سفارت آلمان در تهران را که مربوط به پذیرش شهروندان افغانستان است، طوری منتشر کرده اند که گویا خبری جدید است.

اطلاعیه سفارت آلمان که بیش از دو ماه پیش نشر شده، با این "توصیه مهم" آغاز می‌شود که آلمان برنامه‌‌ای عمومی برای پذیرش اتباع افغانستان ندارد و فقط امکان پذیرش برای چند مورد خاص وجود دارد.

سفارت در ارتباط با این "موارد خاص" توصیه کرده است: «امکان پذیرش اساساً برای آن دسته از اتباع افغانستان وجود دارد که به عنوان کارمند محلی در یک سازمان آلمانی یا بین‌ المللی فعالیت داشته و یا به طور ویژه در معرض خطر باشند، مثلا (فعالان حقوق بشر، مدافعان حقوق زنان و خبرنگارها) و اینکه دولت فدرال آلمان قبلا با پذیرش آنها موافقت کرده باشد.»

سفارت آلمان همچنین به آن دسته از اتباع افغانستان که موافقتانه پذیرش از دولت آلمان را دریافت کرده اند، توصیه کرده که به کارفرمای قبلی خود اطلاع دهند که در ایران بسر می‌برند و اطلاعات جدید برای تماس با خود را به آنها بدهند تا سفارت به منظور ادامه ‌روند کار با آنها تماس بگیرد.

مهاجران افغان در مقابل سفارت آلمان در تهران صف کشیده اند
مهاجران افغان در مقابل سفارت آلمان در تهران صف کشیده اند

اما سهیلا عرفانی، رئیس سابق رادیو تلویزیون معراج در هرات و رئیس سابق دانشکده ژورنالیزم در دانشگاه هرات که فعلا در ایران به سر می برد، می گوید برخی خبرنگاران و فعالان حقوق بشر و حقوق زنان توانسته اند از سفارت ایران ویزا دریافت کرده و به آلمان بروند.

خانم عرفانی در مصاحبه با دویچه وله گفت: «شماری از خبرنگارانی که ما می شناختیم، ویزا گرفته و رفته اند و برخی نیز ویزا دریافت کرده و منتظر پرواز هستند. اما برایم جالب است، من که ۱۵ سال سابقه کار رسانه ای و تدریس در بخش ژورنالیزم در دانشگاه را دارم، هنوز منتظریم و با وصف اینکه درخواست خودرا در زمان معین شده به سازمان خبرنگاران بدون مرز در آلمان داده ایم، هیچ تاییدی دریافت نکرده ام.»

وی افزود افراد زیادی مثل او هستند که در ایران منتظر دریافت پاسخ از سفارت آلمان هستند. وی سه ماه پیش زمانی هرات را ترک کرد و به ایران رفت که هنوز طالبان به دروازه های شهر بودند و وارد این کلان شهر در مرز ایران نشده بودند.

سفارت آلمان همچنین گفته است، کسانی که زمانی به عنوان نیروی محلی در افغانستان فعالیت داشته ‌اند و قرارداد کاری آنها قبل از سال ۲۰۱۳ پایان نیافته است، این امکان را دارند که از طریق کارفرمای سابق‌ خود در معرض خطر بودن خود را اعلام و بر اساس روند موجود برای کارمندان محلی درخواست خود را ارائه کنند.

سفارت آلمان در تهران همچنین توضیح داده است: «آن دسته از اتباع افغانستان، اعم از زن و مرد شاغل در حوزه‌های مدنی-اجتماعی، رسانه یی، فرهنگی و علمی که دولت فدرال آلمان تا زمان پایان عملیات تخلیه اضطراری نظامی آنها را به عنوان افراد "در معرض خطر جدی" شناسایی نموده و به آنها وعده تلاش برای خروج از خاک افغانستان با ارتش فدرال را داده بود هم امکان ورود به خاک آلمان را خواهند داشت.»

در وبسایت سفارت آلمان به این موضوع هم اشاره شده است که هیچ ‌گونه درخواستی را در ارتباط با پناهندگی دریافت نمی کند و مورد بررسی قرار نمی‌ دهد.

فرهاد جویا، خبرنگار سابق خبرگزاری امریکایی اسوشیتدپرس توانسته پس از فرار به ایران، در هماهنگی با سازمان خبرنگاران بدون مرز در آلمان از سفارت آلمان در تهران ویزا دریافت کند و چهار روز قبل به شهر هامبورگ رسیده است. وی به دویچه وله گفت: «من اول به سفارت مراجعه کردم، اما پاسخگویی نکردند. سپس با خبرنگاران بدون مرز در تماس شدم و از طریق آنان ارتباطم با سفارت آلمان در تهران برقرار شد. دو و نیم ماه طول کشید تا ویزا صادر کردند و به آلمان آمده و فعلا در قرنطین به سر می برم.»

آقای جویا یک هفته بعد از سقوط هرات به دست طالبان، شبانه از طریق مرز نیمروز به ایران فرار کرد. وی افزود: «اینطور نیست که سفارت آلمان به همه افغان های مهاجر در ایران وقت بدهد و پذیرش داشته باشد. گروه های خاصی که واقعا تحت تهدید باشند و قبلا ایمیل قبولی از آلمان دریافت کرده باشند، سفارت آلمان در تهران با آنها تماس می گیرد.»

تابلوی مقابل سفارت آلمان

روزنامه شرق ایران در ارتباط با این موضوع به انتشار یک بنر در مقابل سفارت آلمان اشاره کرده و در حساب توییتری خود نوشته است: «سفارت آلمان در تهران بنر بزرگی مقابل سفارت نصب کرده و با ادبیاتی عجیب نوشته: آیا به تازگی از افغانستان گریخته‌اید؟ برای پذیرش هیچ برنامه خاصی از طرف سفارت آلمان وجود ندارد‌.»

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفت، پس از سقوط کابل دو هزار نفر از همکاران سابق نهادهای آلمانی در افغانستان از طریق پاکستان خارج شدند.

به گفته او آلمان با طالبان مذاکره می‌کند زیرا هزاران افغان که اجازه اقامت در آلمان را دریافت کرده‌اند، در انتظار خروج از این کشور هستند.

 

در همین زمینه