مقام‌های سوئیسی می ‌گویند که با وجود افزایش مهاجران غیرقانونی افغان در ماه‌های اخیر، انتظار ندارند این کشوربا موج بزرگی از مهاجران افغان روبرو گردد. عکس از Créative Commons
مقام‌های سوئیسی می ‌گویند که با وجود افزایش مهاجران غیرقانونی افغان در ماه‌های اخیر، انتظار ندارند این کشوربا موج بزرگی از مهاجران افغان روبرو گردد. عکس از Créative Commons

مقام‌های سوئیسی می ‌گویند که با وجود افزایش مهاجران غیرقانونی افغان در ماه‌های اخیر، انتظار ندارند این کشوربا موج بزرگی از مهاجران افغان روبرو گردد. در ماه‌ اکتوبر بزرگترین رقم مهاجران افغان طی سال جاری وارد سوئیس شده‌اند.

وزارت دولت در امور مهاجرت سوئیس می‌گوید که بیشتر از ۱۵۰۰ پناهجوی افغان در سال روان وارد این کشور شده‌اند.  به گفته مقام‌های سویسی، ورود مهاجران بعد از به قدرت رسیدن طالبان در ماه اگست بیشتر شده است.

این مقام‌ها با این حال می‌‌گویند که بیشتر افغان‌های مهاجر قبل از حاکمیت دوباره طالبان از افغانستان فرار کرده‌ و قبل از رسیدن به سوئیس، مدتی را در مسیر مهاجرت و اقامت در برخی از کشورهای اروپایی سپری کرده‌اند.

بخش عمده پناهجویان تاز وارد افغان در کانتون سنت گال، در شرق سوئیس جا بجا شده‌اند که با اتریش هم مرز است. به گفته پولیس در ماه اکتوبر ۶۳۲ پناهجوی افغان و در ماه قبل از آن ۴۴۶ تن توسط پولیس دستگیر شده‌اند.

در همین باره: سوئیس هم اخراج پناهجویان به افغانستان را متوقف کرد

بر بنیاد آمار رسمی، رقم پناهجویان افغان در ماه اپریل، یعنی قبل از به قدرت رسیدن طالبان، ۵۴ تن بوده است.

مسئولان اداره مهاجرت می‌گویند که تعداد زیاد این مهاجران زیرسن هستند و تلاش خواهند کرد که با عبور از مرز به کشورهای دیگر بروند زیرا رقم پناهجویان افغان در سوئیس به صورت عمومی بسیار پائین است.

شماری از رسانه‌های سوئیسی گزارش داده‌اند که یکی از دلایل افزایش پناهجویان افغان در سویس شایعاتی است که بر اساس آن اتریش تصمیم گرفته آن‌ها را از این کشور بیرون کند اما مقام‌های اتریشی این شایعات را تکذیب کرده‌اند.

مقام‌های سوئیسی تلاش دارند در هماهنگی با اتریش، پناهجویان را به این کشور برگردانند. یک حزب راستگرا از حکومت درخواست کرده که در این راستا اقدام کند.

اما وزارت امور مهاجرت سویس در واکنش به این درخواست گفته است که انتظار ندارد که در کوتاه مدت رقم پناهجویان افغان در این کشورافزایش یابد. مسئولان سوئیسی احتمال می‌دهند که در سال‌های آینده این افزایش به صورت منظم تری ادامه خواهد یافت.

بر خلاف بیشتر کشورهای اروپایی، سوئیس در ماه اگست اعلام کرده بود که آمادگی ندارد تعداد زیادی از افغان‌ها را بپذیرد.

در همین باره: اسکان مجدد: سوئیس طی دو سال حدود ۱۶۰۰ پناهنده را می‌پذیرد


 

در همین زمینه