از آغاز بحران مهاجران در مرز پولند و بلاروس، ۱۲ مهاجر  در اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند. عکس از رویترز، ۱۵ نومبر ۲۰۲۱.
از آغاز بحران مهاجران در مرز پولند و بلاروس، ۱۲ مهاجر در اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند. عکس از رویترز، ۱۵ نومبر ۲۰۲۱.

در گرماگرم تنش‌ها بر سر هزاران مهاجر گیر افتاده در مرزهای پولند و بلاروس، جسد یک مهاجر جوان سوری در داخل مرز پولند پیدا شد. این یازدهمین مهاجر است که طی ماه‌های اخیردر تلاش رسیدن به اروپای غربی در این منطقه جان می‌دهد.

بر بنیاد یک خبرنامه پولیس پولند در روز شنبه ۱۳ نومبر «جسد یک مرد جوان سوری روز گذشته (جمعه) در نزدیکی ولکا ترشووسکا در مرز پولند یافت شد.»

خبرنامه می‌گوید که دلیل مرگ این مهاجر روشن نشده است. این یازدهمین مهاجر است که در مرز پولند و بلاروس طی ماههای گذشته جان خود را از دست می‌دهد. در موارد قبلی گزارش شده بود که بیشتر قربانیان در اثر سرمازدگی جان داده‌اند.

در همین مورد: جسد یک مهاجر عراقی در مرز بلاروس و پولند پیدا شد

روز جمعه گذشته اوکو پرس گزارش داده بود که یک مهاجر ۱۴ ساله کردی در اثر شدت سرما در در یک کمپ مهاجران در داخل مرز بلاروس جان داده است. مقام‌های مرزی بلاروس این خبر را تکذیب کردند و گفتند که یک کودک که در کمپ دچار سرمازدگی شده بود از سوی داکتران کمپ معاینه شده و بعد از کمک‌های لازم، نزد خانواده اش برگشته است.»

با این حال روز پنجشنبه، اوکو پرس از قول یک مهاجر عراقی تاکید کرد که مهاجر یاد شده جان داده است.

از ماه اگست به این سو هزاران مهاجر که تلاش دارند به اروپای غربی بروند در مرزهای مشترک بلاروس با پولند گیر افتاده‌اند. تعدادی از مهاجران هم تلاش دارند از بلاروس وارد لیتوانیا و لتونی شوند.

اتحادیه اروپا الکساندر لوکاچنکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می‌کند که در واکنش به تحریم‌های سیاسی اتحادیه، موج مهاجران را به سوی کشورهای همسایه اش سازماندهی می‌کند.

در همین باره:غرب در شورای امنیت سازمان ملل بلاروس را به دلیل بحران مهاجرت محکوم کرد

بنابر گزارش‌ها، صدها مهاجر عراقی، سوری و افریقایی از طریق پروازهای میان بغداد و مینسک، به بلاروس انتقال یافته‌اند.

با افزایش تنش‌ها در روزهای اخیر، ترکیه و بلاروس اعلام کردند که پرواز مسافران عراقی، سوری و افریقایی به بلاروس را ممنوع کرده‌اند.


 

در همین زمینه