قایق بادی مهاجران در کانال مانش. آرشیف/عکس از صفحه تویتر نیروهای دریایی شمال فرانسه
قایق بادی مهاجران در کانال مانش. آرشیف/عکس از صفحه تویتر نیروهای دریایی شمال فرانسه

فروشگاه زنجیره‌ای دکاتلون، فروشنده وسایل ورزشی، اعلام کرد که فروش قایق‌های ورزشی را در فروشگاه‌های خود در شهرهای کاله و گراند سنت متوقف کرده است. در مواردی این قایق‌ها توسط قاچاقبران خریداری شده و مهاجران از آن برای عبور از کانال مانش استفاده کرده‌اند. همزمان بیش از ۲۷۰ مهاجر از کانال مانش نجات داده شدند.

روز سه شنبه ۱۶ نومبر، فروشگاه دکاتلون اعلام کرد که فروش قایق‌های ورزشی را که احتمال دارد برای عبور از کانال مانش از سوی مهاجران مورد استفاده قرار گیرد متوقف کرده است. فروشگا با انتشار خبرنامه‌ای گفت که «[مهاجران] خطربزرگی را می‌پذیرند که ما را وادار می‌کند فروش تمامی این تولیدات را در فروشگاه‌های منطقه کوت دوپل متوقف کنیم.»

یک سخنگوی فروشگاه به خبرگزاری فرانسه گفت: «با در نظرداشت وضعیت کنونی، فروش قایق‌ها ممکن نخواهد بود.» او گفت که این قایق‌ها برای استفاده ورزشی ساخته شده‌اند اما به گونه نامناسبی «برای عبور از کانال مانش مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

فروشگاه‌های دکاتلون در بولوین-سور-مر و توکه نیز از این ممنوعیت پیروی می‌کنند.

دو کشتی بادی کوچک که توسط مهاجران در سواحل کاله رها شده‌اند، ۱ سپتمبر ۲۰۲۱و عکس از مهدی شبل/ مهاجر نیوز
دو کشتی بادی کوچک که توسط مهاجران در سواحل کاله رها شده‌اند، ۱ سپتمبر ۲۰۲۱و عکس از مهدی شبل/ مهاجر نیوز


استفاده از قایق‌ها خطری برای مهاجران

مسئولان فروشگاه دکاتلون گفته‌اند که «استفاده از قایق‌های این فروشگاه می‌تواند زندگی آنانی را با خطر مواجه کند که می‌خواهند با آن از کانال مانش عبور کنند.» تصمیم توقف فروش قایق‌ها از سوی مسئولان فروشگاه‌ها گرفته شده و از سوی مسئولان شرکت زنجیره‌ای تائید شده است.

در همین زمینه: کانال مانش: سه مهاجر ناپدید شدند و حدود یک هزار تن دیگر به بریتانیا رسیدند

شهردار گراند سنت، که تعداد زیادی از مهاجران در انتظار عبور از کانال مانش در آنجا زندگی می‌کنند از تصمیم «انسان دوستانه» دکاتلون استقبال کرد و گفت مهاجران از قایق‌های ورزشی یا کشتی‌های نامناسب برای عبور از مانش استفاده می‌کنند. روز گذشته پولیس یک کمپ متشکل از صدها مهاجر در گراند سنت را تخلیه کرد.

«ارسال کارتن‌های پستی به سواحل مانش»

آیا تصمیم یاد شده مفید خواهد بود؟ بنابر گزارشها، در بیشتر موارد، قاچاقبران قایق‌ها را از طریق انترنت می‌خرند. به گفته ژان لوک دوبایل، شهردار ویمرو، یکی از مناطقی که از آن مهاجران وارد مانش می‌شوند «کارتن‌های پستی حاوی قایق‌ها در بته‌زارهای امتداد سواحل گذاشته می‌شوند و بعد از اینکه قاچاقبران نشانی جی پی اس آن را با پیامک فرستادند، مهاجران شبانه قایق‌ها را به دست می‌آورند.»

بقایای کارتن‌های پستی حاوی قایق‌های کوچک در سواحل شهر ویمرو در شمال فرانسه. عکس از مهاجر نیوز
بقایای کارتن‌های پستی حاوی قایق‌های کوچک در سواحل شهر ویمرو در شمال فرانسه. عکس از مهاجر نیوز

 

شهردار ویمرو گفت: «مهاجران کارتن‌ها را درساحل باز و قایق‌ها را آماده می‌کنند و بعد با سرعت وارد دریا می‌شوند.» او گفت ماه گذشته بقایای کارتن‌ها و پلاستیک بسته بندی قایق‌ها در سواحل ویمرو به دست آمده است.

نجات ۲۷۲ مهاجر از کانال مانش در روز سه شنبه

این در حالیست که روز سه شنبه امدادگران دریایی فرانسه ۲۷۲ مهاجر را طی چندین عملیات نجات از کانال مانش نجات دادند.

بر بنیاد خبرنامه‌ای که از سوی فرمانداری پولیس مانش و دریای شمال منتشر شده، مهاجران نجات داده شده به پولیس مرزی فرانسه تحویل داده شدند.


تلاش‌های مهاجران برای عبور از کانال در مورادی با فاجعه‌های انسانی همراه بوده است. روز جمعه ۵ نومبر، جسد یک مهاجر در سواحل کانال مانش فرانسه یافت شد.

در همین زمینه: کانال مانش: جسد یک مهاجر دیگر در سواحل کاله پیدا شد

بامداد روز پنجشنبه ۴ نومبر نیز جسد یک مهاجر در یک قایق مملو از آب در ساحل ویسان در نزدیکی کاله پیدا شده بود. دو مهاجر دیگر که در حالت سرمازدگی شدید در کنار قایق قرار داشتند به شفاخانه انتقال داده شدند.

به گفته منابع بریتانیایی از آغاز سال روان بیشتر از ۲۳ هزار نفر توانسته‌اند با کشتی خود را از فرانسه به بریتانیا برسانند، در حالی که این رقم در طول سال ۲۰۲۰ به ۸۴۰۴ تن می‌رسید.

 

در همین زمینه