عکس آرشیف: تخلیه شهروندان افغان از فرودگاه کابل، اگست ۲۰۲۱.
عکس آرشیف: تخلیه شهروندان افغان از فرودگاه کابل، اگست ۲۰۲۱.

چهار روزنامه نگار افغان که از سوی رژیم طالبان تهدید می‌شدند وارد مقدونیه شمالی شدند. قرار است این روزنامه نگاران بعدتر به کشورهای دیگرانتقال یابند.

حکومت مقدونیه شمالی با انتشار خبرنامه‌ای روز چهارشنبه ۱۷ نومبر اعلام کرد که چهار تن از روزنامه نگاران افغان برای یک دوره اقامت موقتی وارد این کشور شده‌اند.

این روزنامه نگاران برای رادیو و تلویزیون‌های محلی کار می‌کردند و با رسانه‌های بین المللی نیز همکاری داشتند.

هر چهار روزنامه نگار به کمک سازمان بین المللی رسانه‌ها اجازه اقامت موقت در مقدونیه شمالی دریافت کرده‌اند و در سکوپیه، پایتخت به سر می‌برند. قرار است این روزنامه نگاران به کشورهای دیگر منتقل شوند.

مقدونیه شمالی یکی از کشورهایی است که نقش فعالی در عملیات تخلیه افغان‌های تحت تهدید طالبان از کشورشان بازی کرده است.

تا کنون ۸۵ تن از افغان‌های تخلیه شده از کابل بعد از یک اقامت کوتاه مدت در مقدونیه شمالی به فرانسه، یونان، ایرلند، پرتگال، برازیل و امریکا انتقال یافته‌اند. ۵۳۴ افغان دیگر هنوز هم در مقدونیه شمالی به سر می‌برند و منتظر پذیرش از سوی کشورهای دیگر هستند.

در همین زمینه: ۳۵ تن از فعالان حقوق بشر افغان از مقدونیه شمالی به یونان انتقال داده شدند

این افراد متشکل از فعالان حقوق بشر، مترجمان، دانشجویان و دارندگان بورس‌های دانشگاهی و خانواده‌های شان هستند که از سوی طالبان تهدید می‌شدند.

مقدونیه شمالی همچنین یکی از مسیرهای مهاجرت برای کسانی است که تلاش می‌کنند از راه‌های غیرقانونی خود را به اروپای غربی و شمالی برسانند.

بیشتر بخوانید: ارزش سالانه قاچاق مهاجران از طریق کشورهای بالکان به۵۰ میلیون یورو می‌رسد 

در همین زمینه