روز چهارشنبه کمپ های مهاجران در مرز بلاروس با پولند تخلیه شدند./عکس: Leonid Shcheglov/BelTA/AP/picture-alliance
روز چهارشنبه کمپ های مهاجران در مرز بلاروس با پولند تخلیه شدند./عکس: Leonid Shcheglov/BelTA/AP/picture-alliance

نهاد محافظت مرزی در بلاروس می‌گوید که صدها مهاجر از یک کمپ موقت که در نزدیکی مرز با پولند موقعیت دارد، انتقال داده شده اند. مهاجران با این اقدام توافق نظر داشته اند.

نهاد دولتی محافظت از مرز در بلاروس، در سرویس پیام رسان تلگرام اعلام کرد، روز پنجشنبه همه مهاجران از کمپی که در نزدیکی گذرگاه مرزی بروزگی قرار دارد، به یک مرکز لوجیستیکی در نزدیکی های آن انتقال داده شدند. این کار «با رضایت این مهاجران» انجام شده است.

نهادهای دولتی (بلاروس) تصاویری از کمپ ظاهرا متروکه نشر کردند که طی روزهای گذشته حدود ۲ هزار تن در آن جا انتظار می‌کشیدند تا وارد پولند شوند.

پیش از آن، شام سه شنبه بیش از یک‌هزار تن از کمپ به یک انبار عظیم انتقال داده شده بودند.

اما بر اساس اطلاعات نهادهای دولتی بلاروس، حدود ۸۰۰ تن کماکان در درجه حرارت زیر صفر در خیمه ها یا در مجاورت آتش های برافروخته شده، در فضای باز شب و روز را می‌گذرانند. این مهاجران نیز «به خاطر وضعیت بد آب و هوایی» به سالون بزرگ انتقال داده شدند. آن ها در آن جا غذا و لباس گرم دریافت می‌کنند.

کمپ موقت در یک منطقه جنگلی و در فاصله نه چندان دور از معبر مرزی بروزگی موقعیت داشت. روز سه شنبه نیروهای امنیتی پولند آن جا در برابر پناهجویان از گاز اشک آور و آب پاش استفاده کردند.

محافظت مرزی پولند اکنون تخلیه این کمپ را تایید کرد. هفته ها است که در مرز بیرونی اتحادیه اروپا با بلاروس به خصوص در مرز با پولند، هزاران پناهجو از خاورمیانه گیرمانده اند. تعداد بسیاری از آن ها، کردها از شمال عراق هستند. درجه حرارت در این منطقه در حال حاضر به زیر صفر رسیده است.

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس را متهم می‌کند که پناهجویان را عمدا به منطقه مرزی اتحادیه اروپا می‌رساند.

 

در همین زمینه