حدود ۴۰۰۰ مهاجر در مناطق مرزی بلاروس و پولند در وضعیت رقت باری گیر افتاده‌اند، ۱۸ نومبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز
حدود ۴۰۰۰ مهاجر در مناطق مرزی بلاروس و پولند در وضعیت رقت باری گیر افتاده‌اند، ۱۸ نومبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز

یک کودک یک ساله سوری در مرز پولند با بلاروس جان داد. به گفته یک سازمان غیر دولتی پولندی، پدر و مادر این کودک نیز زخمی شده‌اند. در جریان بحران مهاجرت در مرزهای بلاروس و پولند از تابستان گذشته تا کنون، دستکم ۱۲ مهاجر جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان غیر دولتی پولندی (PCPM) روز پنجشنبه ۱۸ نومبر با پیامی در تویتر خبر داد که یک کودک یک ساله سوری در منطقه جنگلی مرز میان پولند و بلاروس جان داده است.

این سازمان که خدمات صحی را در دسترس مهاجران قرار می‌دهد نوشت: «نزدیک‌های ساعت ۲و ۲۶ بامداد، گزارشی دریافت کردیم مبنی بر این که دستکم یک نفر در جنگل به کمک صحی نیاز دارد. در محل ما سه نفر زخمی را یافتیم. یک مرد جوان از فرط گرسنگی و کم آبی بدن به درد شکم مبتلا شده بود.»

امدادگران در کنار این جوان با یک خانواده سوری نیز روبرو شدند: «مرد خانواده در قست بازو و همسرش نیز با یک ضربه چاقو در پا زخمی شده بودند. کودک آن‌ها مرده بود.» علت مرگ کودک تا هنوز اعلام نشده است.

بنابر گزارش‌ها، این خانواده مهاجر سوری از یک ماه و نیم به این سو در جنگل زندگی می‌کرد تا از کنترول پولیس در امان باشد. از تابستان گذشته، هزاران مهاجر سوری و خاورمیانه‌ در منطقه مرزی بلاروس و پولند تجمع کرده‌اند؛ با این امید که بعد از ورود به پولند بتوانند خود را به کشورهای اروپای غربی برسانند. تعدادی از این مهاجران موفق شده‌اند طی هفته‌های گذشته وارد آلمان شوند.

تعداد زیادی از مهاجران یاد شده زنان و کودکان هستند که شب‌ها در هوای سرد در بیرون می‌خوابند.

از تابستان گذشته تا کنون دستکم ۱۲ مهاجر در مرز بلاروس و پولند جان داده‌اند

از آغاز بحران مهاجران در مرز بلاروس با پولند در تابستان گذشته، دستکم ۱۲ مهاجر در مناطق جنگلی مرزی جان داده‌اند. اکثریت این مهاجران در اثر سرمازدگی مرده‌اند. در آخرین مورد، یک مهاجر جوان سوری روز ۱۳ نومبر در مرز داخل پولند جان داد.

بنابر آمار منتشر شده حدود ۴۰۰۰ مهاجر در مناطق مرزی بلاروس و پولند در وضعیت رقت باری گیر افتاده‌اند. مهاجرانی که موفق شده‌اند از مرز عبور کنند همگی از یک فاجعه انسانی در مرز حکایت می‌کنند. داکتران سازمان PCPM می‌گویند که در بیشتر موارد آن‌ها افرادی را مداوا کرده‌اند که در اثر ضربات پولیس بلاروس یا پولند زخمی شده‌اند. برخی از مهاجران نیز از سرمازدگی و کم آبی بدن رنج می‌برند. در برخی از مناطق متروک جنگلی در مرز، تعدادی از مهاجران مجبورند از آب‌های آلوده استفاده کنند.

روز پنجشنبه، محافظان مرزی بلاروس اعلام کردند که «تمامی مهاجران کمپ خودسرانه در مرز با پولند را به یک مرکز لوژستیک انتقال داده‌اند.» این اقدام ظاهراً داوطلبانه انجام شده است.

در همین زمینه:  بلاروس: مهاجران از کمپ موقت در نزدیک مرز با پولند انتقال داده شدند


 

در همین زمینه