مرکز موقت پذیرایی از مهاجران در کاله، روز ۱۵ نومبر از سوی مقام‌ها بسته شد. عکس DR
مرکز موقت پذیرایی از مهاجران در کاله، روز ۱۵ نومبر از سوی مقام‌ها بسته شد. عکس DR

یک مرکز موقت پذیرایی از مهاجران در کاله، از سوی مقام‌ها بسته شد. این مرکز به دنبال میانجیگری میان دولت و تعدادی از فعالانی که برای حل بحران مهاجران در کاله اعتصاب غذایی کرده بودند، گشایش یافته بود.

تنها حدود دو هفته بعد از گشایش، مرکز موقت پذیرایی از مهاجران در کاله، روز ۱۵ نومبر از سوی مقام‌ها بسته شد. ایجاد این مرکز، یکی از اقدامات مهم دیدیه لیچی، مدیر اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFII) برای حل اسکان فوری مهاجران و پایان دادن به اعتصاب سه تن از اعتصاب کنندگانی بود که خواهان پایان دادن به آزار مهاجران از سوی پولیس بودند.

روز ۳ نومبر، مرکز موقت پذیرایی از مهاجران (SAS) در منطقه سرک اوت، در چهار کیلومتری شهر کاله، در یک هنگر بزرگ گشایش یافت. مسئولان گفته بودند که مرکز ظرفیت پذیرایی از ۳۰۰ تن را داشت.

بیشتر بخوانید: کاله: ایجاد مرکز موقت پذیرایی «برای جلوگیری از تجمع مهاجران»

قرار بود این مرکز تنها شبانه از مهاجرانی پذیرایی کند که از کمپ‌های خودسرانه کاله تخلیه می‌شدند. این مهاجران بعد از سپری کردن شب مجبور بودند صبح زود مرکز را ترک کنند و به مراکز دیگری در بیرون از کاله انتقال داده شوند.

به گفته فرمانداری پولیس پادوکاله، طی ۱۲ روز فعالیت خود، مرکز از ۳۰۲۴ مهاجر، یعنی به طور متوسط شبانه از ۲۵۲ تن پذیرایی کرده بود.

یک منبع فرمانداری پولیس به مهاجر نیوز گفت که «مرکز در چارچوب میانجیگیری میان دولت و اعتصاب کنندگان ایجاد شد تا ما فرصت آن را داشته باشیم که برای ۳۰۰ تن محل اسکان موقت ایجاد کنیم. حال ما می‌توانیم از ۱۵۰ تن در داخل کاله و ۱۵۰ تن دیگر نیز در بیرون از پادوکاله پذیرایی کنیم.»

«ایجاد مراکز دایمی به نفع قاچاقبران تمام می‌شود»

دیدیه لیچی، مدیر اوفی نیز به مهاجر نیوز توضیح داد که مرکز به گونه «موقتی» ایجاد شده بود. او گفت: «از همان آغاز ما گفته‌ایم که نباید مهاجران در کاله اسکان داده شوند تا از تجمع آنان در یک محل جلوگیری گردد. ایجاد مراکز درازمدت یا دایمی به نفع قاچاقبران تمام می‌شود. ما باید از تمرکز مهاجران در کاله خودداری کنیم.»

دیدیه لیچی همچنین توضیح داد که تعدادی از مهاجران پذیرفته شده در این مرکز نمی‌خواستد آن جا را ترک کنند.

در همین زمینه:شمال فرانسه: فروشگاه دکاتلون فروش قایق‌های ورزشی را متوقف کرد؛ نجات بیش از ۲۷۰ مهاجر از کانال مانش

حال صبح هر روز تعدادی بس در مقابل مرکز منتظر هستند که مهاجرانی را که به آنجا مراجعه می‌کنند به جاهای دیگر انتقال بدهند.

مارگریت کومب، از سازمان خیریه یوتوپیا ۵۶ و تعداد دیگری از سازمان‌ها، از مسدود شدن مرکز خشمگین هستند: «ایجاد این مرکز راه حل واقعی نبود زیرا خوابیدن در یک هنگر به معنای یافتن مسکن نیست.اما در هر صورت بهتر از هیچ بود.»

به گفته سازمان‌های خیریه، حدود ۱۵۰۰ مهاجر در کاله به سر می‌برند و بیشتر شان امیدوارند که با عبور از کانال مانش به انگلستان بروند. سازمان‌ها از سردی فزاینده هوا نگران هستند اما فرمانداری پولیس گفته است که در صورت نیاز عاجل، مرکز موقت را دوباره فعال خواهد کرد.

 

در همین زمینه