گروهی از مهاجران در بلاروس و در نزدیکی مرز این کشور با پولند برای دریافت کمک های بشردوستانه جمع شده اند./عکس: Oksana Manchuk/BelTA/Handout via Reuters
گروهی از مهاجران در بلاروس و در نزدیکی مرز این کشور با پولند برای دریافت کمک های بشردوستانه جمع شده اند./عکس: Oksana Manchuk/BelTA/Handout via Reuters

حکومت آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که به هیچ وجه حاضر به پذیرش ۲ هزار پناهجو از بلاروس نیست. الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس، قبلا پیشنهادی را در این زمینه ارائه کرده و از اتحادیه اروپا خواسته بود که نظرش را دراین باره بیان کند.

 یک سخنگوی حکومت آلمان روز دوشنبه در برلین گفت، پیشنهاد الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس برای جمهوری آلمان فدرال و اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است.

لوکاشینکو قبلا از اتحادیه اروپا خواسته بود که نظرش را راجع به پیشنهادش بیان کند. او گفته بود که این پناهجویان را آلمان می تواند بپذیرد. او همزمان تاکید کرد که خواهان وخامت اوضاع نیست. به گزارش خبرگزاری دولتی «بلتا»، لوکاشینکو در ادامه گفته است: «ما باید حرف های مان را به گوش پولندی ها برسانیم، به گوش هر پولندی و به آن ها نشان دهیم که غیرمتمدن نیستیم و نمی خواهیم درگیری رخ دهد».

براساس این گزارش، لوکاشینکو در ادامه گفته است: «جنگ کمکی به ما نمی کند. ما می دانیم اگر در این راه زیاده روی کنیم، جنگ غیرقابل اجتناب است و به فاجعه منجر می شود».

پولند تهدید کرده بود که اگر تنش در مرز کاهش نیابد، راه آهنی را که یک گذرگاه مرزی بین دو کشور است، مسدود می کند. لوکاشینکو پولند را از این اقدام برحذر داشته بود.

بلاروس به خاطر وضعیت اضطراری در مرز با پولند پیشنهاد کرده بود، در صورتی که اتحادیه اروپا ۲ هزار مهاجر را قبول کند، ۵ هزار تن دیگر را به کشورهای شان پس می فرستد.

لوکاشینکو گفته بود، حکومت در مینسک در حال سازماندهی یک پرواز دوم است تا در اواخر این ماه، گروه دیگری از مهاجران به کشورشان پس فرستاده شوند. در هفته گذشته بیش از ۴۰۰ شهروند عراقی به کشورشان پس فرستاده شدند.

در این میان به گفته مقام های پولندی، سربازان بلاروس به آوردن پناهجویان به مرز ادامه می دهند. به گفته نیروهای مرزی پولند، یک گروه ۱۵۰ نفره روز یکشنبه سعی کرده از حصار مرزی در نزدیکی قریه دوبیچه تسرکیونه عبور کند.

اتحادیه اروپا و ناتو لوکاشینکو را متهم می کنند که به تلافی تشدید تحریم های اتحادیه اروپا، تلاش می کند به قصد بی ثبات کردن اتحادیه، مهاجران را به صورت غیرقانونی به اتحادیه اروپا وارد کند.

 

در همین زمینه