همزمان با افزایش شمار مهاجران و پناهجویان در امتداد مرز بلاروس با پولند، تنش بین کشورهای اتحادیه اروپا و بلاروس افزایش یافت./عکس: Oksana Manchuk/BelTa/dpa/picture-alliance
همزمان با افزایش شمار مهاجران و پناهجویان در امتداد مرز بلاروس با پولند، تنش بین کشورهای اتحادیه اروپا و بلاروس افزایش یافت./عکس: Oksana Manchuk/BelTa/dpa/picture-alliance

سازمان دیدبان حقوق بشر بلاروس و پولند را متهم کرد که در منطقه مرزی هردو کشور «مرتکب تخطی شدید از موازین حقوق بشر شده اند».

لیدیا گال از سازمان دیدبان حقوق بشر روز چهارشنبه گفت: «در حالی که بلاروس عامل ایجاد این وضعیت است، بدون این که به پیامدهای آن برای انسان ها اهمیتی بدهد، پولند مسئول رنج و محنت (مهاجران) در منطقه مرزی است». به گفته خانم گال، این احتمال نیز وجود دارد که ماموران مرزی بلاروس (در برخی موارد) مهاجران را شکنجه کرده باشند.

این سازمان گفت، با ۱۹ تن گفتگو کرده است که برخی از آن ها توسط «ماموران مرزی پولند به عقب رانده شده اند، در برخی موارد با به کارگیری خشونت». این برخورد ناقض حق قانونی پناهندگی در اروپا است. اتحادیه اروپا باید «با قربانیان در مرز که عذاب می کشند و جانشان را از دست می دهند، همبستگی نشان دهد».

به گفته این سازمان، در بلاروس «خشونت، رفتار غیرانسانی و تحقیر آمیز و فشار (بر مهاجران) توسط ماموران مرزی این کشور به یک وضعیت دائمی تبدیل شده است».

این رفتار را می توان «در برخی موارد» مصداق شکنجه دانست که با تعهدات قانونی بلاروس در سطح بین المللی مغایرت دارد.

هم بلاروس و هم پولند موظف به جلوگیری از مرگ شمار بیشتری از مهاجران هستند و باید در این راستا امکان دسترسی به کمک های بشردوستانه را برای مهاجران گیرمانده در منطقه مرزی فراهم کنند.

اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس را متهم می کند که مهاجران را با وعده های دروغین به این کشور می کشاند و بعد سعی می کند آن ها را به صورت غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا کند. در حال حاضر هزاران تن در منطقه مرزی با پولند گیرمانده اند.

از نظر بروکسل، لوکاشینکو این اقدام را برای انتقام جویی از تحریم های اتحادیه اروپا برعلیه کشورش انجام می دهد. رئیس دولت بلاروس این اتهامات را رد می کند.

بلاروس در این میان عملیات پس فرستادن مهاجران را آغاز کرده است.

 


 

در همین زمینه