تعدادی از مهاجران که در یک هنگر لوژستیک در مرز بلاروس و پولند جابجا شده‌اند، ۲۲ نومبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز
تعدادی از مهاجران که در یک هنگر لوژستیک در مرز بلاروس و پولند جابجا شده‌اند، ۲۲ نومبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز

نخست وزیر پولند در دیدارش از لیتوانیا نسبت به احتمال سازماندهی یک موج مهاجرت از افغانستان و ازبکستان به سوی اروپا توسط بلاروس هشدار داد. او ادعا کرد که بلاروس و بلاروس در این زمینه تماس‌های دیپلماتیک با افغانستان و ازبکستان داشته‌اند. اتحادیه اروپا از همسایگان افغانستان خواسته است جلو سوءاستفاده از مهاجران را بگیرند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، در گرماگرم بحران مهاجران در مرزهای پولند و بلاروس، ماتئوس موراویسکی، نخست وزیر پولند روز یکشنبه گذشته با اینگریدا سیمونیت، همتای لیتوانیایی اش درباره «وضعیت بسیار دشوار» در مرزهای اتحادیه اروپا با بلاروس دیدار و گفت‌و‌گو کرد. او این دیدار را در چارچوب سفر دوره‌ای یک روزه‌اش به لتونی و استونی که با لیتوانیا اعضای اتحادیه اروپا هستند انجام داد.

در همین زمینه: غرب در شورای امنیت سازمان ملل بلاروس را به دلیل بحران مهاجرت محکوم کرد

ماتئوس موراویسکی در دیدار با نخست وزیر لیتوانیا گفت که انتظار دارد فشار مهاجران بر مرزهای پولند و اتحادیه اروپا این بار از یک منطقه دیگر ادامه یابد. نخست وزیر پولند گفت که در این زمینه از تماس‌های «دیپلماتیک» بلاروس و روسیه با ازبکستان و افغانستان آگاهی یافته است.

ماتئوس موراوینسکی گفت: «تهدید یک سناریوی دشوارتر وجود دارد. ممکن است بحران افغانستان و پشیمانی غرب از تخلیه نا بسامان نظامی از این کشور به عنوان یک اقدام جدید در بحران مهاجرت مورد استفاده قرار بگیرد.»

پولند و اتحادیه اروپا بلاروس را به سازماندهی موج مهاجران شرق میانه و افریقا در مرزهای اتحادیه متهم می‌کنند. اتحادیه اروپا می‌گوید بلاروس تلاش دارد در تلافی تحریم‌های سیاسی اتحادیه علیه این کشور اقدام کند.

این در حالیست که روز دوشنبه این هفته، اتحادیه اروپا از همسایگان شمالی افغانستان درخواست کرد تا نگذارند مهاجران برای اهداف سیاسی دولت بلاروس مورد استفاده قرار گیرند.

 جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوتا اورپیلاینن، کمیسار مشارکت های بین المللی در دوشنبه، طرح یک بسته کمکی به ارزش ۱ میلیارد یورو را به کشورهای قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و ازبکستان ارايه کردند.

جوزپ بورل گفت که وزیرا ن خارجه کشورهای یاد شده را «از رویدادهای جدید در مرزهای اتحادیه اروپا با بلاروس» مطلع کرده و از آن ها خواسته است که «برای جلوگیری از استفاده ابزاری از انسان ها که به قیمت جانشان تمام می شود، وارد عمل شوند.» او گفت: «نباید گذاشت مردم فریب بخورند و فکر کنند که از طریق پرواز به مینسک می توانند راهی برای ورود به اتحادیه اروپا پیدا کنند.»

در هفته‌های گذشته گزارش شده بود که حدود ۴۵۰۰ مهاجر در مرزهای بلاروس با پولند تجمع کرده‌اند و تلاش دارند وارد اتحادیه اروپا شوند. تعدادی از این مهاجران افغان‌هایی هستند که از رژیم طالبان فرار کرده‌اند.

در همین زمینه: اتحادیه اروپا از همسایگان افغانستان خواست جلو سوءاستفاده از مهاجران را بگیرند

 

در همین زمینه