روز چهارشنبه ۲۷ مهاجر در اثر واژگون کشتی شان در آب‌های کاله در شمال فرانسه جان داده‌اند. عکس از رویترز
روز چهارشنبه ۲۷ مهاجر در اثر واژگون کشتی شان در آب‌های کاله در شمال فرانسه جان داده‌اند. عکس از رویترز

وزارت داخله فرانسه اعلام کرد که دستکم ۲۷ مهاجر در اثر واژگون کشتی شان در آب‌های کاله در شمال فرانسه جان داده‌اند. این مهاجران تلاش داشتند با عبور از کانال مانش خود را به بریتانیا برسانند. نخست وزیر فرانسه این حادثه را یک تراژیدی توصیف کرد.

یک منبع وزارت داخله فرانسه به خبرگزاری فرانسه گفت که «حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) یک ماهیگیر از حضور حدود ۱۵ پیکر شناور در آب‌های کاله خبر داد.»

این منبع افزود: «یک کشتی نیروهای دریایی پیکرهای چندین مهاجر، از جمله اجساد پنج تن را که جان داده بودند از آب بیرون آورد. پنج تن دیگر نیز در حالت بیهوشی به سر می‌بردند.»

به گفته فرمانداری پولیس مانش و دریای شمال فرانسه، سه هلیکوپتر و سه کشتی در عملیات نجات این مهاجران که در بعد از ظهر ادامه داشت، شرکت داشتند.

دادستانی دنکرک، تحقیقات در این مورد مسئولان احتمالی این حادثه را با اتهام «کمک به ورود غیرقانونی سازماندهی شده» و «قتل غیرعمدی» آغاز کرده است.

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه در پیامی در تویتر نوشت: «به ناپدید شگان و زخمیان، قربانیان قاچاقبران جنایتکاری می اندیشم که از رنج و فقر آنان سوءاستفاده می‌کنند.»

ژرالد دارمنن وزیر داخله فرانسه به محل حادثه رفت. او ساعتی پیشتر در تویترش نوشت: «تاثر فراوان در برابر فاجعه مرگ عده زیادی در اثر واژگون شدن یک کشتی مهاجران در کانال مانش.»

قبل از حادثه مرگبار امروز، رقم مهاجرانی که در آغاز سال در کانال مانش جان داده بودند به ۳ تن و رقم ناپدید شدگان به ۴ تن می‌رسید.

خبرگزاری فرانسه از قول فیلیپ دوتریو، فرماندار دریای شمال فرانسه گزارش داد که از آغاز سال تا ۲۰ نومبر ۳۱۵۰۰ مهاجر سواحل فرانسه را به قصد عبور از کانال مانش ترک کرده‌اند. حدود ۷۸۰۰ مهاجر نیز از کانال نجات داده شده‌اند.

مقام‌های بریتانیایی می‌گویند حدود ۲۲۰۰۰ مهاجر موفق شده‌اند طی ۱۰ ماه سال جاری از کانال مانش عبور کنند و وارد بریتانیا شوند.                                       

 

در همین زمینه