حدود ۴۰ مهاجر صبح روز چهارشنبه قصد داشتند از کانال مانش عبور کنند. عکس از رویترز
حدود ۴۰ مهاجر صبح روز چهارشنبه قصد داشتند از کانال مانش عبور کنند. عکس از رویترز

در حالی که ۲۷ مهاجر در اثر واژگون شدن کشتی حامل آنها روز چهارشنبه ۲۴ نومبردر آب‌های کاله غرق شدند، وزارت داخله فرانسه اعلام کرد که پولیس ۵ تن را به ظن قاچاق مهاجران در رابطه با حادثه دیروز دستگیر کرده است.

تا هنوز جزئیات کامل غرق شدن کشتی حامل دهها مهاجر که قصد داشتند خود را به انگلستان برسانند اعلام نشده اما دستکم ۲۷ تن از آنان در این حادثه جان داده‌اند و دو تن دیگر در وضعیتی ناگواری به شفاخانه انتقال یافته‌اند.

در میان قربانیان ۱۷ مرد، ۷ زن و سه کودک وجود دارند. تا کنون تنها ملیت دو تن از زخمی شدگان اعلام و گفته شده که آن‌ها عراقی و سومالیایی هستند.

بنابر گزارش‌ها، کشتی‌ سوراخ شده و بدون هوای حامل این مهاجران از سوی کارشناسان تحت بررسی قرار دارد اما گمان‌های اولیه حاکی از آن است که احتمال دارد این کشتی بادی با یک کشتی بزرگ باربری تصادم کرده باشد.

در همین زمینه: شمال فرانسه: فروشگاه دکاتلون فروش قایق‌های ورزشی را متوقف کرد؛ نجات بیش از ۲۷۰ مهاجر از کانال مانش

دستگیری پنج قاچاقبر

همزمان وزارت داخله فرانسه اعلام کرد که پنج تن را به ظن قاچاق این مهاجران دستگیر کرده است.

ژرالد دارمنن، وزیر داخله فرانسه صبح روز پنجشنبه به رادیوی ار تی ال گفت که پنجمین فرد متهم به قاچاق این مهاجران شب چهارشنبه دستگیر شد. پولیس در موتر این فرد که نمبر پلیت آلمانی دارد چند کشتی (زودیاک) را یافته که در آلمان خریداری شده است.

پولیس بعد از ظهر روز چهارشنبه چهار تن را به اتهام دست داشتن در قاچاق مهاجران دستگیر کرد. عکس از الیانس پیکچر
پولیس بعد از ظهر روز چهارشنبه چهار تن را به اتهام دست داشتن در قاچاق مهاجران دستگیر کرد. عکس از الیانس پیکچر


پولیس بعد از ظهر روز چهارشنبه چهار تن را به اتهام دست داشتن در قاچاق مهاجران دستگیر کرد.

دادستانی شهر دنکرک گفته است که تحقیقات در این مورد مسئولان احتمالی این حادثه را با اتهام «کمک به ورود غیرقانونی سازماندهی شده» و «قتل غیرعمدی» آغاز کرده است.

وزیر داخله فرانسه با اشاره به افزایش فعالیت قاچاقبران انسان در کانال مانش و مبارزه علیه مهاجرت غیرقانونی گفت: «از اول جنوری امسال تا کنون ۱۵۰۰ قاچاقبر را دستگیر کرده‌ایم.» او گفت این قاچاقبران مانند «شبکه های بزرگ مافیایی» فعالیت دارند و گروه‌های بزرگ خلاف کاری هستند که از «تیلفون‌های رمزگذاری شده» استفاده می‌کنند.

در همین زمینه: فرانسه: بیش از ۲۰ تن به جرم قاچاق مهاجران به زندان محکوم شدند

به گفته ژرالد دارمنن، شبکه‌هایی از این قاچاقبران در بلژیک، آلمان و انگلستان فعال هستند و مبارزه «مشترک» علیه آن‌ها ادامه دارد.

از آغاز سال ۳۱۵۰۰ مهاجر سواحل فرانسه را به قصد عبور از کانال مانش ترک کرده‌اند

پیش از حادثه مرگبار امروز، رقم مهاجرانی که در آغاز سال در کانال مانش جان داده بودند به ۳ تن و رقم ناپدید شدگان به ۴ تن می‌رسید.

خبرگزاری فرانسه از قول فیلیپ دوتریو، فرماندار دریای شمال فرانسه گزارش داد که از آغاز سال تا ۲۰ نومبر ۳۱۵۰۰ مهاجر سواحل فرانسه را به قصد عبور از کانال مانش ترک کرده‌اند. حدود ۷۸۰۰ مهاجر از کانال نجات داده شده‌اند.

مقام‌های بریتانیایی می‌گویند که حدود ۲۲۰۰۰ مهاجر موفق شده‌اند طی ۱۰ ماه سال جاری از کانال مانش عبور کنند و وارد بریتانیا شوند.

در همین زمینه: فرانسه: طی سه روز نزدیک به ۱۳۰۰ مهاجر ازطریق کانال مانش به سوی انگلستان رفتند

 

در همین زمینه