سه حزب مختلف، یک جهت مشترک: ائتلاف جدید امیدوار است بتوانند قوانین مترقی تری را در آلمان به تصویب برساند/عکس: Michael Kappeler/dpa/picture-alliance
سه حزب مختلف، یک جهت مشترک: ائتلاف جدید امیدوار است بتوانند قوانین مترقی تری را در آلمان به تصویب برساند/عکس: Michael Kappeler/dpa/picture-alliance

ائتلاف متشکل از سه حزب سیاسی در آلمان وعده یک «آغاز جدید در سیاست مهاجرت و ادغام» را می دهد که قرار است شایسته یک کشور مدرن و مهاجرپذیر باشد.

به این منظور قرار است میزان مهاجرت غیرقانونی کاهش داده شده و مهاجرت قانونی امکان پذیر شود. سه حزب ائتلافی آلمان، سوسیال دموکرات (اس پی دی)، سبزها و حزب دموکرات آزاد (اف دی پی) در مورد اصلاح قوانین الحاق اعضای خانواده و لغو ممنوعیت کار (برای پناهجویان) به توافق رسیدند.

براساس توافق سه حزب نامبرده قرار است قوانین مهاجرت به آلمان در یک مجموعه قوانین مربوط به مهاجرت و اقامت جمع بندی شود.

این سه حزب که قرار است به زودی یک حکومت ائتلافی را در آلمان تشکیل دهند، اعلام کردند: «ما سیستم پیچیده مدرک دولدونگ (اقامت تحملی) را تنظیم خواهیم کرد و شانس های جدیدی برای اشخاصی ایجاد می کنیم که به بخشی از جامعه ما تبدیل شده اند.»

قرار است براساس این توافق جوانانی که به خوبی در جامعه ادغام شده اند، پس از سه سال اقامت در آلمان و تا سن ۲۷ سالگی امکان دریافت حق اقامت را داشته باشند.

افزون براین، خانواده های پناهجویی که مدرک «دولدونگ» دارند و در زمینه ادغام دستاوردهای قابل توجهی داشتند، پس از چهار یا شش سال امکان دریافت حق اقامت را خواهند داشت.

ائتلاف سه حزب سیاسی می خواهد برای ادغام سریع مهاجران امکان شرکت در کورس های ادغام را از همان آغاز فراهم کند. براین اساس کودکان و نوجوانان امکان دسترسی سریع به آموزش و تحصیل را خواهند داشت. افزون براین در زمینه روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی، قرار است سریع تر در این زمینه تصمیم گرفته شود. طرح حکومت کنونی آلمان فدرال در زمینه ایجاد «مراکز انکر» دیگر تعقیب نخواهد شد.

ائتلاف سه حزب سیاسی می خواهد روند الحاق اعضای خانواده ها به یکدیگر را تسهیل بخشد. براین اساس : «اشخاصی که به همسرانشان ملحق می شوند، می توانند مدارک لازم در زمینه تسلط بر زبان آلمانی را بلافاصله پس از ورود به آلمان هم ارائه کنند.»

همزمان این ائتلاف از قصد تسریع روند اخراج پناهجویانی خبر داد که ملزم به خروج از کشور هستند، به خصوص افراد مجرم و خطرآفرین.

این سه حزب سیاسی می خواهند ائتلافی متشکل از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ایجاد کنند که حاضر به پذیرش مهاجران هستند. براساس توافق آن ها، فرانتکس (آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا) باید «بر بنیاد موازین حقوق بشر» به تدریج به یک سازمان واقعی محافظت از مرزها تبدیل شود و در زمینه نجات مهاجران از بحر نقش اساسی به عهده بگیرد.

ائتلاف نامبرده اعلام کرد که مسئولیتش را درباره تعهد مدنی و حقوقی برای جلوگیری از غرق شدن انسان ها به رسمیت می شناسد. مقام های این احزاب سیاسی اعلام کردند: «از نجات پناهجویان از بحر توسط سازمان های غیردولتی نباید جلوگیری شود. ما خواهان این هستیم که روند نجات پناهجویان در بحیره مدیترانه در سطح ملی هماهنگ شود و همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسئولیت آن را به عهده بگیرند.»

افزون براین قرار است برای پناهجویان از افغانستان یک برنامه بشردوستانه در سطح فدرال با الگوبرداری از برنامه کنونی برای پناهجویان سوریایی ایجاد شود.

کارمندان سابق اردو و نهادهای آلمان در افغانستان و نزدیک ترین اعضای خانواده های شان قرار است طی یک روند اداری ساده و غیرپیچیده به محل امنی انتقال داده شوند.

 

 

در همین زمینه