عکس: ارشیف/عکس: Daniel Kubirski/picture-alliance
عکس: ارشیف/عکس: Daniel Kubirski/picture-alliance

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان «یو ان اچ سی ار»، ۹۳ پناهجو را از لیبیا به ایتالیا انتقال داد. چهار پرواز دیگر نیز برای خروج پناهجویان بسیار آسیب پذیر از لیبیا برنامه ریزی شده است.

به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» روز پنجشنبه (۲۵ نوامبر ۲۰۲۱)، «کودکان، زنان در معرض خطر، بازماندگان خشونت و شکنجه و بیمارانی با مشکلات جدی طبی» از جمله سرنشینان این هواپیما بودند که طرابلس را به مقصد روم ترک کرد.

از سال ۲۰۱۹ تا به حال این نخستین بار است که پرواز تخلیه از لیبیا به ایتالیا انجام می شود. چهار پرواز دیگر برای تخلیه مجموعا ۵۰۰ تن برنامه ریزی شده است.

ژان پل کاوالیری، رئیس ماموریت «یو ان اچ سی ار» در لیبیا گفت: «از این که پروازهای تخلیه عملی شده اند و نهادهای لیبیایی از آن حمایت کردند، خوش هستیم.» او در ادامه گفت: «شرایط در لیبیا برای بسیاری از مهاجران کماکان فاجعه بار است.» او در ادامه می گوید که هدف ما نجات آسیب پذیرترین افراد در میان پناهجویان است.

لیبیا از زمان سقوط معمر القذافی در سال ۲۰۱۱ میدان مناقشه های خشونت آمیز و مبارزه برای کسب قدرت است.

همزمان شمار زیادی از مهاجران که از کشورهای افریقایی واقع در جنوب صحرا هستند سعی می کنند از طریق لیبیا به اروپا راه یابند. در حال حاضر شمار بسیاری از آن ها در لیبیا تحت شرایط فاجعه بار در قید نگه داشته می شوند.

«یو ان اچ سی ار» در سال ۲۰۱۷ پروازهای تخلیه را از لیبیا آغاز کرد و از آن زمان تا به حال ۶۹۱۹ تن را به کشورهای مبداشان یا به کشورهای افریقایی دیگر انتقال داده است. ۹۶۷ تن به ایتالیا انتقال یافته اند.

 

در همین زمینه