شربت گله در سال ۲۰۱۶ در افغانستان. عکس از رویترز
شربت گله در سال ۲۰۱۶ در افغانستان. عکس از رویترز

ایتالیا اعلام کرد که شربت گله، دختر چشم سبز افغان که تصویرش حدود ۳۵ سال پیش به شهرت جهانی رسیده بود، به عنوان پناهنده به روم انتقال داده شد. تصویر شربت گله حدود سی سال پیش در مجله نشنال جئوگرافیک به چاپ رسیده بود.

در خبرنامه‌ای دولت ایتالیا که روز پنجشنبه ۲۵ نومبر منتشر شد گفته شده بعد از این که حکومت ایتالیا انتقال شربت گله را سازماندهی و تسهیل کرد، او وارد روم شد.

دفتر ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا گفته است که بعد از به قدرت رسیدن طالبان، درخواست انتقال شربت گله از افغانستان در ایتالیا پذیرفته و زمینه انتقال او به این کشور را فراهم کرد.

عکس شربت گله در سال ۱۹۸۵، در گرماگرم اشغال افغانستان توسط اتحاد شوروی آن وقت، به شهرت جهانی رسید.

ستیو مک کوری، عکاس معروف امریکایی، زمانی در سال ۱۹۸۴ با شربت گله نوجوان روبرو شد و از او عکس گرفت که شربت گله به عنوان مهاجر در پشاور پاکستان زندگی می‌کرد.

ستیو مک کوری، عکاس معروف امریکایی، زمانی در سال ۱۹۸۴ با شربت گله نوجوان  که به عنوان مهاجر در پشاور پاکستان زندگی می‌کرد روبرو شد و از او عکس گرفت. عکس از نشنال جئوگرافیک
ستیو مک کوری، عکاس معروف امریکایی، زمانی در سال ۱۹۸۴ با شربت گله نوجوان که به عنوان مهاجر در پشاور پاکستان زندگی می‌کرد روبرو شد و از او عکس گرفت. عکس از نشنال جئوگرافیک

این عکس یک سال بعدتر در مجله نشنال جيوگرافیک به نشر رشید و چشمان سبز و چادر سرخ شربت گله را به یک نماد جهانی مبدل کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شربت گله گفت که هنگام مهاجرت به پاکستان یتیم بوده و با خانواده‌های دیگر به این کشور پناهده شد بود.

بعد از سقوط رژیم اول طالبان در افغانستان، در سال ۲۰۰۲، ستیو مک کوری به جستجوی شربت گله به افغانستان رفت و خبر داد که او ازدواج کرده و صاحب چندین فرزند شده است.

در سال ۲۰۱۶ پولیس پاکستان شربت گله را که به این کشور برگشته بود، به اتهام در دست داشتن مدارک جعلی هویت بازداشت کرد. بعد از این که دادگاه حکم اخراج او را داد دولت افغانستان برای بازگشت او به کشورش تلاش کرد و او را به کابل آورد.

ایتالیا که در عملیات تخلیه نظامی از افغانستان در نیمه دوم ماه اگست نقش بزرگی داشت هزاران افغان را از افغانستان تخلیه کرده است.

 

در همین زمینه