دولت صربستان به اعضای تیم مشت زنی افغانستان دستور بیرون رفتن از کشور را داده است در حالی که زندگی آنها در افغانستان با خطر روبروست. حق عکس محفوظ است
دولت صربستان به اعضای تیم مشت زنی افغانستان دستور بیرون رفتن از کشور را داده است در حالی که زندگی آنها در افغانستان با خطر روبروست. حق عکس محفوظ است

سیزده تن از اعضای تیم و فدراسیون مشت زنی (بوکس) افغانستان در صربستان گیر افتاده‌اند. این ورزشکاران که با تحمل دشواری‌های فراوان برای شرکت در مسابقات جهانی مشت زنی آمده بودند می‌گویند که دولت صربستان به آن‌ها دستور بیرون رفتن از کشور را داده است در حالی که زندگی آنها در افغانستان با خطر روبروست.

از حدود یک ماه به این سو، ۱۳ تن از اعضای تیم و فدارسیون مشت زنی افغانستان در صربستان گیرافتاده‌اند. وحیدالله حمیدی، رئيس فدراسیون مشت زنی افغانستان به مهاجر نیوز گفت که تیم ورزشکاران افغان در ۲۲ اکتوبر برای مسابقات جهانی به صربستان آمده‌است.

او در ادامه گفت که طالبان، که در ۱۵ اگست به قدرت رسیده‌اند، با مشت‌زنی مخالف هستند و او از ترس آن‌ها مخفی زندگی می‌کرد. با این حال او با همکارانش تماس داشت و به آن‌ها گفته بود که مخفیانه تمرینات خود را ادامه بدهند و برای مسابقات آمادگی بگیرند.

وحیدالله حمیدی گفت: «طالبان با مشت زنی مخالف هستند. آن‌ها فدراسیون ما را از کار انداختند اما من به همکارانم گفتم پنهانی تمرین کنند.»

دشواری‌های آمادگی برای مسابقات و سفر به صربستان

وحیدالله حمیدی که در سال ۱۹۹۷ متولد شده، گفت که در افغانستان چندین بار زمینه مساعد شد تا به تنهایی بیرون بیاید اما او به دوستان بین المللی خود گفته بود: «باید برای همه همکارانم این زمینه مساعد گردد.»

در همین زمینه: کیم کارداشیان به انتقال دختران فوتبالیست افغان به بریتانیا کمک کرد

رئیس فدراسیون مشت زنی افغان نزدیک به دو ماه پنهانی زندگی می‌کرد تا این که برای شرکت در مسابقات جهانی در صربستان با همکارانش تصمیم مسافرت را گرفتند.

آنها مجبور شدند ابتدا به ایران سفر کنند و به همین دلیل مجبور شدند به یک فردی پول بدهند تا برای شان ویزا بگیرد: «بعد از دو هفته ویزا گرفتیم اما در طیاره جا نبود و مجبور شدیم به هرات برویم.» رفتن به هرات هم البته کار سختی بود و برای گریز از کنترول طالبان، اعضای تیم جدا جدا به میدان هوایی رفتند.» در نهایت اعضای تیم مشت زنی مجبور شدند از هرات با بس‌های مسافربری به ایران بروند.

حمیدالله و همکارانش از رفتار مرزبانان ایرانی هم دل خوشی ندارند و می‌گویند که شاهد برخورد غیرانسانی مقام‌های ایرانی بوده‌اند: «به آنها گفتم که ما ورزشکار هستیم اما با ما مثل مجرمان رفتار کردند.»

بعد از تحمل دشواری‌های زیاد، ورزشکاران افغان ویزای صربستان را به دست آوردند و در ۲۳ اکتوبر از ایران وارد بلگراد شدند. آنها در گروه فیر چانس در مسابقات شرکت کردند. فیر چانس ورزشکارانی را در بر می‌گیرد که به دلایل سیاسی نمیتوانند از کشور شان نمایندگی کنند.

در همین باره: بیش از ۳۵۰ تن از جمله بازیکنان فوتبال افغان از کابل به دوحه رسیدند

پولیس دستور داده ورزشکاران افغان صربستان را ترک کنند

بعد از پایان مسابقات مشت‌زنی در ۸ نومبر، تیم مشت زنی افغانستان باید صربستان را ترک می کرد اما اعضای این تیم نمیخواستند به دلیل تهدید طالبان به کشور شان برگردند. وحیدالله حمیدی گفت: «بعد از سفر ما به صربستان، طالبان خانواده‌های همکاران ما را تهدید کردند. همکارانم می‌گویند که دیگر نمی توانند به افغانستان برگردند.»

در چنین وضعیتی است که اعضای تیم مشت‌زنی افغانستان در بلگراد از ۸ نومبر به این سو در هوتل زندگی می‌کنند. هفته گذشته آن‌ها برای حل مشکل شان به پولیس مراجعه کردند اما پولیس حکم ترک خاک صربستان را به آن‌‌ها داد.

حمیدی می‌گوید: «به ما گفته‌اند که تا ۲۸ نومبر از صربستان خارج شویم. نمیدانیم کجا برویم. در افغانستان زندگی ما در خطر است و اینجا هم نمیتوانیم باقی بمانیم.»

وحیدالله حمیدی و همکارانش با تعداد زیادی از سفارت‌ها و سازمان بین المللی تماس گرفته‌اند اما تا هنوز پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید: ذکیه خدادادی بعد از فرار مخفیانه از کابل در پارالمپیک مسابقه داد

 

در همین زمینه