مریم ۲۴ساله، مهاجر کرد عراقی نخستین قربانی است که در اثر غرق شدن قایق پناهجویان در کانال مانش جانش را از دست داد. عکس: برگرفته شده از رسانه های اجتماعی/حق کاپی محفوظ است
مریم ۲۴ساله، مهاجر کرد عراقی نخستین قربانی است که در اثر غرق شدن قایق پناهجویان در کانال مانش جانش را از دست داد. عکس: برگرفته شده از رسانه های اجتماعی/حق کاپی محفوظ است

روز چهارشنبه در اثر غرق شدن یک قایق پناهجویان در نزدیک کانال مانش،۲۷ تن جان شان را از دست دادند. در این میان مریم بیست و چهار ساله نخستین قربانی این حادثه است که در میان غرق شده گان شناسایی شده است.

مریم نوری محمد امین آرزوی شروع یک زندگی جدید را داشت. این دانشجوی کرد از شمال عراق آمده بود و می خواست تا به نامزدش در انگلستان بپیوندد.

این زن مهاجر۲۴ ساله کرد - عراقی نخستین قربانی حادثه غرق شدن قایق پناهجویان است که روز چهارشنبه در کانال مانش به کشته شدن ۲۷ تن منجر شد. او می خواست نزد نامزدش به انگلستان برود. نامزد مریم در تماس از طریق پیام با همسر آینده خود، شاهد مرگ او بود.

نزدیکان مریم مرگ او را به رسانه های انگلستان تایید کرده اند. ۱۷ مرد، ۶ زن، یکی از آنها باردار و سه کودک در آب های کانال مانش بین فرانسه و انگلستان غرق شدند.

او با وجود درخواست‌های متعدد در سفارت انگلستان، از جمله یک روش "تأخیر افتاده" به گفته بستگانش، ویزای انگلستان را بدست نیاورد و بالاخره تصمیم گرفت برای یافتن راهی جهت پیوستن به همسرش، راه دریا را در پیش بگیرد.

مریم با ویزای ایتالیا وارد ترکیه، ایتالیا، آلمان و در نهایت فرانسه شد. سپس به سواحل کاله رفت و هنگام سوار شدن به قایق برای نامزدش پیامی فرستاد.

این دو عاشق در ایام سفر در اسنپ چت پیام هایی را رد و بدل می کردند. مریم مراقب بود تا موقعیت خود را به اشتراک بگذارد تا همسرش بتواند سفر او را دنبال کند. همسرش تقریباً شاهد مرگ مریم به گونه زنده بود. وی به بی‌بی‌سی گفت که در حال نوشتن پیام‌هایی برای مریم بود که قایق شروع به پر آب شدن کرد.

مریم به او توضیح داد که مسافران در تلاش هستند تا آب را از قایق خارج کنند. او سعی کرد با گفتن اینکه آنها قرار است نجات یابند و مقامات در راه هستند به او اطمینان دهد. سپس سیگنال جی پی اس در نیمه راه بین کاله و سواحل کنت قطع شد.

مادر مریم در اربیل عراق. عکس: رویترز/ آزاد لشکری
مادر مریم در اربیل عراق. عکس: رویترز/ آزاد لشکری


یکی دیگر از بستگان مریم به اسکای نیوز گفت: «پدر و مادر مریم از حال رفته اند.» وی گفت که خانواده مریم خواستار انتقال جسد او به عراق هستند. جمعه شب گذشته خانواده، بستگان و دوستان مریم در عراق مراسم فاتحه او را برپا کردند.

از سوی دیگر سازمان های غیر اجتماعی نیز خواستار حمایت اداری و مالی برای بازگرداندن اجساد مهاجرانی که در تلاش برای عبور از انگلستان جان خود را از دست داده‌اند، شدند.

این غم انگیزترین حادثه در کانال مانش است که در آن ۲۷ پناهجو کشته شدند. یک پناهجوی عراقی و یک پناهجوی سومالیایی از این حادثه جان سالم به در بردند. این دو مهاجر از بیمارستان مرخص شده و قرار است مورد بازجویی قرار گیرند.

مقامات فرانسوی هفته گذشته گفتند که تحقیقات در مورد این حادثه در جریان است و تا هنوز پنج مظنون گرفتار شده اند.


 

در همین زمینه