اردوگاه پناهجویان که در ماه سپتمبر امسال در جزیره ساموس یونان افتتاح شد
اردوگاه پناهجویان که در ماه سپتمبر امسال در جزیره ساموس یونان افتتاح شد

یونان دو اردوگاه جدید "بسته" برای مهاجران را افتتاح کرد که توسط گروه های حقوق بشر به دلیل محدودیت های وضع شده برای پناهجویان، مورد انتقاد قرار دارند. در حال حاضر ۹۶ هزار پناهجو و مهاجر در یونان زندگی می کنند.

نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان روز شنبه با اعلام خبر افتتاح این کمپ ها در جزایر لروس و کوس گفت: «عصر جدیدی در حال آغاز است.» وی اضافه کرد: «ما جزایر خود را از مشکل مهاجرت و پیامدهای آن پاک می سازیم.» وی افزود: «تصاویری که همه ما از سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به یاد داریم، اکنون بخشی از گذشته خواهند بود.»

در این سال ها یونان نقطه اصلی بحران مهاجرت به اروپا بود که بیش از یک میلیون پناهجوی عمدتاً سوری، افغان و عراقی به دنبال زندگی بهتری از ترکیه به جزایر آن در دریای اژه وارد شدند.

حالا بحران سیاسی، امنیتی و اقتصادی در افغانستان بار دیگر ترس از موج جدید مهاجرت به سوی اروپا را برانگیخته است. ترکیه قبلا هشدار داده که از مهاجران افغان میزبانی نخواهد کرد و مانع رفتن شان به سوی اروپا نخواهد شد.

کمپ های "بسته" دارای حصارهای سیم خاردار، دوربین های نظارتی مدار بسته، اسکنرهای اشعه ایکس و دروازه های مقناطیسی می باشند که در شب بسته می مانند.

این اردوگاه های جدید دارای ویژگی هایی مانند آب، حمام، تشناب و امنیت بیشتر هستند که در کمپ های بدنام قبلی وجود نداشتند و شرایط زندگی را برای پناهجویان بسیار دشوار ساخته اند.

یونان اولین کمپ بسته را در ماه سپتامبر در جزیره ساموس افتتاح کرد و قصد دارد دو کمپ دیگر را در جزایر لسبوس و خیوس نیز تاسیس کند.

اتحادیه اروپا ۲۷۶ میلیون یورو (معادل ۳۲۶ میلیون دالر) برای ساختن کمپ های جدید را متعهد شده است. اما سازمان ‌های غیردولتی و گروه‌ های امدادی نگرانی‌ های خود را در مورد ساختار کمپ‌ های جدید در مکان ‌های منزوی مطرح کرده و گفته اند که پناهجویان نباید محبوس شده و رفت و آمدشان محدود گردد.

بر اساس آخرین برآوردهای سازمان ملل متحد، در حال حاضر حدود ۹۶ هزار پناهجو و مهاجر در یونان حضور دارند. یونان بحران مهاجرت را دلیل کاهش گردشگری در جزیره هایش می داند و ادعا می کند از این رهگذر ضربه اقتصادی بزرگی را متحمل می شود.

 

در همین زمینه