خشونت علیه زنان پناهجو و مهاجر هنوز وجود دارد
خشونت علیه زنان پناهجو و مهاجر هنوز وجود دارد

فیلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، خواستار محافظت بهتر از دختران و زنان در برابر خشونت جنسی گردیده است. گراندی از افزایش خشونت های خانگی، قاچاق انسان و بهره کشی جنسی گزارش داده است.

فیلیپو گراندی روز جمعه (۲۶ نوامبر ۲۰۲۱) در ژنیو هشدار داده گفت که حدود ۲۰ درصد از پناهجویان زن قربانی خشونت ها و تجاوزات جنسی اند. او در ادامه گفته است که قربانیان در سراسر جهان عذاب وحشتناکی را متحمل می شوند. به قوی وی از افغانستان تا جمهوری دموکراتیک کانگو و یا کلمبیا، از زمان شیوع پاندمی کرونا، وضعیت برای بسیاری از دختران و زنان بدتر شده است. دختران به دلیل تعطیلی مکاتب، محیطی را که در آن حفظت به دست می آورند از دست داده اند و بنابرین بیشتر در معرض حملات خشونت آمیزی قرار می گیرند.

گراندی همچنین گفت که در کنار حکومات، سازمان های امدادرسانی، جامعه مدنی و کشورهای کمک کننده خواستار پایان دادن به خشونت های جنسی علیه دختران و زنان اند.

براساس تازه ترین گزارش سازمان بین المللی مهاجرت در امور پناهجویان، میزان فرار ها در سراسر جهان دوباره افزایش یافته است. در شش ماه اول امسال بیش از ۸۴ میلیون نفر در حال فرار بودند. تا حال سازمان ملل متحد حدود ۸۲ میلیون پناهجو و آواره داخلی را حدس می زد.

سازمان امدادی کمک به پناهجویان آلمان که همکار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران (UNHCR) است، در روز مبارزه با خشونت علیه زنان که هر سال به تاریخ ۲۵ نوامبر برگزار می شود، از وضعیت اسفناک زنان و کودکان در حال فرار سخن گفته است. پیتر روهنستروت باور، مدیر عامل سازمان امدادی کمک به پناهجویان ملل متحد توضیح داده گفته است که در هرج و مرج جنگ ها و تعقیب افراد، دختران و زنان، بیشتر در معرض خودسری ها، آدم ربایی و کار اجباری، قرار دارند. او در ادامه می گوید که جامعه بین المللی باید قاطعانه برای کمک به دختران و حمایت از زنان و تقویت حقوق آنان دست به کار شود. به قول او در سراسر جهان ۲۸ میلیون دختر و زن نیازمند حمایت هستند.

در بسیاری از کشورهای جهان وضعیت زنان و دختران آواره بسیار خطرناک عنوان شده است. به عنوان مثال می توان از افغانستان و یا جمهوری دموکراتیک کانگو یاد کرد. در حال حاضر در جمهوری کانگو بیش از پنج میلیون نفر آواره داخلی وجود دارد. علاوه براین تقریبا یک میلیون کانگویی به کشورهای همسایه فرار کرده اند که گفته می شود ۵۱ درصد شان زنان و ۵۵ درصد شان کودکان اند.

سازمان ملل متحد براساس اطلاعات خودش، توانسته است به ۹۰۰۰ فردی که مورد خشونت های جنسی قرار ګرفته اند، کمک برساند و ۲ هزار و ۶۸۵ قربانی از حمایت روانی برخوردار شده اند. این سازمان همچنان برای ۲ هزار و ۸۲۸ نفر کمک ها و مراقبت های طبی ارائه کرده است.

 

در همین زمینه