مهاجران در اردوگاهی نزدیک به شهر گراندسنت از خبر غرق شدن قایق مهاجران در مانش شوکه شدند اما می گویند که در هر حال آنجا را ترک کرده و به انگلستان می روند. عکس: مهاجرنیوز
مهاجران در اردوگاهی نزدیک به شهر گراندسنت از خبر غرق شدن قایق مهاجران در مانش شوکه شدند اما می گویند که در هر حال آنجا را ترک کرده و به انگلستان می روند. عکس: مهاجرنیوز

پس از غرق شدن یک قایق پناهجویان در کانال مانش به روز چهارشنبه هفته گذشته، بسیاری از پناهجویان در کاله و گراندسنت همچنان تلاش دارند تا خود را از طریق این کانال به انگلستان برسانند.

پناهجویان در اردوگاه ها بین راه خط آهن و کانال بوربورگ در نزدیک شهر گراند سنت همچنان حضور دارند. آنها می خواهند سفر دریایی را از سر بگیرند. این در حالیست که یک قایق مهاجران به روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر در آب های مانش غرق شد و جان ۲۷ تن را گرفت. این پناهجویان پس از بسته شدن اردوگاه گراند سنت در آنجا به سر می برند.

آنها از خبر غرق شدن قایق مهاجران در مانش شوکه شدند اما می گویند که در هر حال آنجا را ترک کرده و به انگلستان می روند.

یک مرد جوان کرد عراقی که در نزدیک خیمه اش آتش روشن کرده می گوید پنج بار تلاش نموده تا با قایق های کوچک خود را به انگلستان برساند. او گفت: «برای نخستین بار چهار ساعت را در آب گذراندم. ۳۲ مهاجر در یک قایق سوار بودیم. سپس سربازان فرانسوی سراغ ما آمدند. بار دوم شش ساعت را در آب گذراندم.

وی افزود که قبل از حادثه اخیرغرق شدن قایق پناهجویان نیز تلاش کرده بود خود را به انگلستان برساند. او باز هم مصمم است تا به این راه ادامه داده و به انگلستان برسد. مرد مهاجر گفت: «معلوم است که می ترسم، دیروز ۲۷ تن کشته شدند...»

اردوگاه گراند سنت، ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱. عکس: مهاجرنیوز
اردوگاه گراند سنت، ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱. عکس: مهاجرنیوز

هاریش، پناهجوی ۲۱ ساله می گوید: «همه مهاجران با قایق سفر می کنند.» او چند روز پیش از عراق از طریق بلاروس، لهستان و آلمان وارد اردوگاه گراندسنت شد.

برای سفر با کامیون ها باید هزینه زیادی را پرداخت کرد

به گفته هاریش، بسیاری از مهاجران به دلیل نداشتن پول کافی نمی توانند با کامیون ها سفر کنند. وی افزود: «سفر با قایق مبلغ ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو هزینه دارد، اما با کامیون مبلغ ۷۰۰۰ یورو باید پرداخت.» دلیل افزایش قیمت کامیون ها این است که ورود به بندر کاله به دلایل امنیتی دشوارتر شده است.

روبین مصطفی پناهجوی دیگری است که می خواهد به انگلستان برود. این مهاجر از منطقه کرکوک گفت که دو بار تلاش کرده تا وارد انگلستان شود اما از آب می ترسد. وی افزود: «با وقوع حادثه اخیر شوکه شدم و تصمیم گرفتم از این پس فقط با کامیون به انگلستان بروم.»

روبین مصطفی مهاجر کرد عراقی در اردوگاه گراندسنت. عکس: مهاجرنیوز/دانا البرز
روبین مصطفی مهاجر کرد عراقی در اردوگاه گراندسنت. عکس: مهاجرنیوز/دانا البرز

از سوی دیگر سفر با کامیون نیز با خطراتی همراه است. چندی پیش دو مهاجر سودانی که قصد داشتند سوار کامیون شوند جان خود را از دست دادند.

«تا زمان مرگ به تلاشم ادامه خواهم داد»

نبود مسیرهای امن برای سفر مهاجران به انگلستان و شرایط سخت زندگی در شهرهای ساحلی فرانسه باعث شده است تا بسیاری از آنها با قایق ها خود را به انگلستان برسانند. انا ریشل عضو سازمان اتوپیدیا ۵۶ در شهر گراندسنت گفت: «سیاست های مقامات باعث شده است که مردم با وجود تهدیدها تلاش می کنند از راه کانال مانش به انگلستان برسند. هیچ کس در اینجا از مهاجران استقبال نمی کند.»

در حال حاضر حدود ۵۰۰ پناهجو در گراندسنت زندگی می کنند.

*ابراهیم ۲۲ ساله و *کمال ۱۸ ساله پنجشنبه شب گذشته در مراسم یادبود ۲۷ قربانی شرکت کردند. آنها می گویند که چندین بار تلاش کردند تا از طریق کانال مانش به انگلستان بروند.

صدها شهروند کاله در مراسم یادبود از ۲۷ قربانی حادثه اخیر مانش شرکت کردند. عکس: مهاجرنیوز/ دانا البرز
صدها شهروند کاله در مراسم یادبود از ۲۷ قربانی حادثه اخیر مانش شرکت کردند. عکس: مهاجرنیوز/ دانا البرز

کمال گفت: «تا زمان مرگ به تلاشم ادامه خواهم داد. این مهاجر سودانی که از ۱۱ ماه به اینسو در کاله زندگی می کند، گفت که درخواست پناهندگی داده است، اما درخواستش رد شده است. ابراهیم می گوید ترجیح می دهد غرق شود اما نمی خواهد آنجا بماند.

تعداد بسیار کمی از مهاجران وجود دارند که دیگر نمی خواهند با قایق سفر کنند. یک پناهجوی سوری می گوید که نه بار تلاش کرده تا با قایق های کوچک وارد انگلستان شود، اما آخرین بار سفرش پر از تهدید به مرگ بود.

هاریش که برادرش در انگلستان زندگی می کند، می گوید که چاره ای ندارد. سایر اعضای خانواده او در بلاروس به سر می برند. او قصد دارد با قایق ها به انگلستان برود. وی افزود: «دو راه وجود دارد: یا رسیدن به انگلستان یا مردن.»

*نام مستعار

 

در همین زمینه