آوارگان داخلی در اطراف کابل پایتخت افغانستان (عکس آرشیف)
آوارگان داخلی در اطراف کابل پایتخت افغانستان (عکس آرشیف)

با وجود محدودیت های مسافرتی در پیوند با پاندمی کرونا، شمار آوارگان داخلی در سراسر جهان به شدت افزایش یافته است. در گزارش سازمان بین المللی مهاجرت در این زمینه، از وضعیت نگران کننده در افغانستان نیز سخن گفته شده است.

بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) که روز چهارشنبه در مورد مهاجرت ها در جهان ارائه گردید، در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰،۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دلایل حوادث طبیعی، منازعات و خشونت ها، مجبور به ترک خانه و ماوای خود شدند. این رقم ۹ میلیون تن بیشتر از سال قبل از آن است. این در حالیست که پس از شیوع ویروس کرونا، تعداد مسافران در سراسر جهان از ۴،۶ میلیارد به ۱،۸ میلیارد نفر، یعنی تقریباً ۶۰ درصد کاهش یافت.

انتونیو ویتورینو، مدیر کل سازمان بین المللی مهاجرت، از «تناقضی که تا کنون هرگز در تاریخ بشر دیده نشده است» سخن گفت. به قول وی، در حالی که میلیارد ها نفر به دلیل کوویدـ۱۹ در محدودیت های مسافرتی گیر مانده بودند، ده ها میلیون نفر دیگر به زور از خانه های شان بیرون رانده شدند. در این گزارش ۵۴۰ صفحه یی از داده ها و تحلیل ها برای بررسی تغییرات در تحرک و همچنان مهاجرت ها، در جریان بحران کرونا در دو سال گذشته استفاده شده است.

بر اساس این گزارش، در پایان سال ۲۰۲۰ شمار مهاجران در سراسر جهان به ۲۸۱ میلیون نفر می رسید. در گزارش اما همزمان آمده است هرچند این رقم تقریباً سه و نیم برابر بیشتر از دهه ۱۹۵۰ است، با آنهم در مقایسه با بالا رفتن جمعیت جهان در این مدت، این رقم از ۲،۴ به ۳،۶ درصد بلند رفته است. به این ترتیب در سال گذشته میلادی ۹۶،۴ درصد مردم جهان در کشور های زادگاه شان زندگی می کردند.

به اساس این گزارش، در سال گذشته میلادی ۱۶۹ میلیون نفر در خارج از کشور شان اشتغال داشته اند. این افراد جمعاً حدود ۷۰۲ میلیارد دالر امریکایی (معادل تقریباً ۶۲۲ میلیارد یورو) دستمزد خود را به کشور های اصلی خود ارسال کرده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت در گزارش خود یادآور شده است که از جمع ۴۰،۵ میلیون آواره جدید داخلی در سال ۲۰۲۰، بیشتر از ۳۰،۷ میلیون تن آنها به دلیل حوادث طبیعی مجبور به فرار از مناطق شان شدند که ۵،۱ میلیون تن تنها در فیلیپین بوده اند.

کمتر از ۱۰ میلیون تن دیگر گویا به دلیل منازغات و خشونت ها بیجا گردیده اند. بیشتر این افراد از کشور های جمهوری دموکراتیک کانگو (۲،۲ میلیون نفر)، سوریه (۱،۸ میلیون نفر)، اتیوپیا (۱،۷ میلیون نفر)، موزمبیق (۰،۶ میلیون نفر) و بورکینافاسو (۰،۵ میلیون نفر) بوده اند.

در این گزارش ضمناً یادآوری شده است که در نتیجه رویداد های افغانستان، سطح بالای فعلی آوارگان از این هم بالاتر خواهد رفت.

بر اساس تخمین مرکز نظارت بر بیجا شدگان داخلی (IDMC)، که در این گزارش از آن ذکر شده است، در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی جمعاً ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان به عنوان آوارگان داخلی زندگی می کردند، که ۴۸ میلیون تن آنها به خاطر منازغت و خشونت ها، و ۷ میلیون نفر به دلیل حوادث ناگوار طبیعی مجبور به ترک مسکن و ماوای خود شده اند.

 

در همین زمینه