پروازی یکی از هواپیما ها از میدان هوایی کابل (عکس آرشیف)
پروازی یکی از هواپیما ها از میدان هوایی کابل (عکس آرشیف)

سفیر روسیه در کابل گفته است که کشورش درنظر دارد گروه دیگری از دانشجویان افغان را برای ادامه تحصیل به روسیه انتقال بدهد. او همچنان از طرح تحویلدهی یک محموله جدید کمک های بشردوستانه به افغانستان سخن گفته است.

ه اساس گزارش خبرگزاری انترفکس، دمیتری ژیرنوف سفیر روسیه در کابل گفته است که روسیه زمینه بیرون کشیدن یک گروه بزرگ دیگری از دانشجویان افغان را فراهم می کند که می خواهند تحصیلات خود را در مؤسسات تحصیلات عالی روسیه ادامه بدهند. ژیرنوف در برابر خبرنگاران همچنان از تحویلدهی کمک های بشردوستانه برای افغانستان سخن گفته است. این دیپلومات روسی یادآور شد که سفارت روسیه در این زمینه ها اقدامات زیادی انجام داده است.

ژیرنوف افزوده است: «مانند دفعه قبلی، لازم بود که شهروندان خود را جمع آوری کنیم، و حالا دانشجویان افغان را از سراسر افغانستان. مهمتر از همه اینست که این کار باید به صورت هماهنگ انجام داده شود تا طرحی برای تضمین امنیت شهروندان روسیه و دانشجویان افغان و همچنان بیرون کشیدن راحت آنها از افغانستان ایجاد گردد.»

خبرگزاری آلمانی «دی.پی.ای» از قول خبرگزاری انترفکس گزارش داده است که بیشتر از ۲۰۰ تن، شامل شهروندان روسیه و قرغزستان و همچنان دانشجویان افغان امروز اول دسمبر توسط سه هواپیما از کابل به صوب مسکو پرواز کردند. گفته شده است این طیاره های نوع «ایل ۷۶» پس از دو نشست در تاجکستان و قرغزستان، در میدان هوایی نظامی روسیه در نزدیکی مسکو به زمین می نشینند.

به قول سفیر روسیه، به روز چهارشنبه ۳۶ تُن مواد غذایی به کابل تحویل داده شد و قرار است محموله دیگری از کمک های بشردوستانه نیز تحویل داده شود.

ژیرنوف گفته است: «مطابق با هدایت رئیس جمهور روسیه، وزارت دفاع (روسیه) به تاریخ اول دسمبر محموله بزرگ دیگری کمک های بشردوستانه را برای مردم افغانستان ارسال کرد.» به قول این دیپلومات، حجم مجموعی کمک های بشردوستانه برای مردم افغانستان به بیشتر از ۱۰۰ تُن می رسد.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه