آژانس حفاظت از مرز های اروپا
آژانس حفاظت از مرز های اروپا

مرزبانان یونان احتمالا یک مترجم آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا فرانتکس را با یک پناهجو اشتباه گرفته، او را لت و کوب کرده و به طورغیرقانونی به ترکیه اخراج کرده اند. این ترجمان گفته شده است که یکی از مهاجران افغان است که از دیرزمانی در ایتالیا زندگی می کند.

 آژانس حقوق شهروندی یونان روز چهارشنبه پس از دریافت گزارش مرتبط از فرانتکس، تحقیقات در مورد این پرونده را اعلام کرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که درخواست تحقیق کرده است. مترجم از افغانستان است، اما چندین سال است که در ایتالیا زندگی می کند. او در مقاله ای در نیویارک تایمز که روز چهارشنبه منتشر شد، گفته است که مقامات مرزی یونان او را در ماه سپتمبر به همراه حدود ۱۰۰ مهاجر دستگیر کردند. سپس او و بسیاری از افراد دیگر مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، مجبور شدند لباس‌های خود را درآورند، پول، تلفون‌های همراه و مدارک شناسایی شانرا تحویل دهند. هنگامی که او سعی کرد توضیح دهد که برای آژانس اتحادیه اروپا فرانتکس کار می کند، بالایش خندیدند و دوباره مورد لت و کوب قرار گرفته و سپس با دیگران به ترکیه انتقال یافتند.

مقامات حقوق شهروندی یونان از "بازگرداندن غیرقانونی یا عقب راندن غیرقانونی مترجم فرانتکس به همراه سایر خارجی ها به ترکیه در منطقه اوروس سخن گفته است".

 به گزارش نیویارک تایمز، یلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا گفته است که درباره این پرونده شنیده، با این مرد مترجم صحبت کرده و سپس با مقامات یونان تماس گرفته است. بنابراین، یوهانسون "بسیار نگران" بود، همچنین به این دلیل که طبق گزارش ها، این یگانه مورد نبوده است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است که کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل این امر را تأیید کرده و خواستار "تحقیق مستقل، کامل و سریع" درباره این حادثه شده است.

 فعالان حقوق بشر و کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد از دیرزمانی یونان را به استفاده از روش های غیرقانونی و خشونت آمیز علیه مهاجران متهم کرده اند. اما حکومت یونان تاکنون این اتهامات را رد کرده است.


 

در همین زمینه