(عکس: ارشیف)، پاپ فرانسیسکوس طی دیدار با پناهجویانی که در ماه دسمبر سال ۲۰۱۹ از لیسبوس به واتیکان رسیدند/عکس: ANSA / Vatican Media
(عکس: ارشیف)، پاپ فرانسیسکوس طی دیدار با پناهجویانی که در ماه دسمبر سال ۲۰۱۹ از لیسبوس به واتیکان رسیدند/عکس: ANSA / Vatican Media

به گفته رئیس جمهور قبرس، پاپ رهبر کاتولیک های جهان می خواهد ۵۰ مهاجر را از این جزیره همراه با خود به رُم انتقال دهد. واتیکان تا به حال در این مورد سکوت کرده است. نخست قرار است که پاپ با مهاجران دیدار کند.

پاپ فرانسیسکوس در کلیسای کوچک سانتا کروچه قبل از دیدار با مهاجران در قبرس به دعا و نیایش مشغول است. او می خواهد جمعه شام در این کلیسا که بر روی نوار مرزی بین دو بخش شمالی و جنوبی قبرس قرار دارد، با مهاجران دیدار کند. بخش شمالی قبرس توسط جمهوری ترک قبرس شمالی و بخش جنوبی توسط جمهوری قبرس کنترول می شود که عضو اتحادیه اروپا است. 

مساله پناهجویان برای رهبر کاتولیک های جهان بسیار مهم است. او در نخستین روز دیدارش از قبرس، پیوسته از مهاجران نام برده بود.

در این میان نیکوس اناستاسیادس، رئیس جمهور قبرس اعلام کرد، پاپ قصد دارد ۵۰ مهاجر را همراه خود به  رُم ببرد. اما واتیکان این پلان را به صورت رسمی تایید نکرده است.

قبرس در مقایسه با جمعیتش پذیرای بیشترین شمار مهاجران در اتحادیه اروپا است. اناستاسیادس طی دیدار با پاپ گفت که فشار براین جزیره کوچک پیوسته در حال افزایش است. 

در شب پنجشنبه، در یک کمپ پرازدحام مهاجران بین ۳۰۰ باشنده این کمپ که از ملیت های مختلف هستند، درگیری رخ داده بود. به گزارش رسانه های قبرس دست کم هفت تن در این درگیری زخمی شدند.

تقریبا هر روز مهاجران با قایق از ترکیه و خاورمیانه به قبرس می آیند. قبرس پیش از این یک مانع ۱۱ کیلومتری در امتداد نوار مرزی بین قبرس جنوبی و شمالی ساخته است. این حصار سیم خاردار در غرب نیکوزیا، پایتخت قبرس احداث شده است.

پاپ فرانسیسکوس می خواهد قبل از دیدار با مهاجران با کریستوستوم دوم، اسقف اعظم کلیسای کاتولیک در قبرس گفتگو کند. در نهایت قرار است در بزرگترین استادیوم جزیره قبرس، مراسم عبادت جمعی برگزار شود.


 

در همین زمینه