پلیس فرانسوی در حال جستجوی قایق های مهاجران در مانش. عکس: رویترز
پلیس فرانسوی در حال جستجوی قایق های مهاجران در مانش. عکس: رویترز

دادگستری فرانسه برای شناسایی قربانیان حادثه کانال مانش تحقیق می کند. این نهاد در جستجوی اطلاعات ۲۷مهاجری است که در اثرغرق شدن قایق در کانال مانش جان خود را از دست دادند. دو تن از قربانیان اجازه اقامت در فرانسه را دریافت کرده بودند.

لور بکویو، دادستان عمومی پاریس در بیانیه‌ای اعلام کرد که دادگاه فرانسه روز چهارشنبه اول دسامبر تصمیم گرفته تا هر گونه اطلاعاتی را که احتمالاً به شناسایی مهاجرانی که در حادثه غرق شدن قایق در ۲۴ نوامبر در کانال مانش جان باختند، جمع‌آوری کند.

اطلاعات وابسته به قربانیان را می توان به آدرس الکترونیکی ذیل ارسال کرد: ugivc@gendarmerie.interieur.gouv.fr

۲۷ مهاجر از جمله ۱۷ مرد، ۷ زن، دو نوجوان و یک کودک در این فاجعه جان خود را از دست دادند. این واقعه مرگبارترین حادثه در کانال مانش به شمار می‌رود. روز چهارشنبه، مارلن سشیپا، وزیر شهروندی فرانسه که از شهر کاله در شمال فرانسه بازدید کرد، گفت: «یک زن باردار نیز در میان قربانیان است.»

اجساد قربانی برای شناسایی در طب عدلی در شهر لیل فرستاده شدند. چند تن از خانواده های افغان قبلاً به آنجا آمدند تا بسته گان شان را که در این حادثه از دست داده اند شناسایی کنند. صمد اکراچ که از طرف انجمن "طهاره" مراسم تدفین اسلامی اجساد را هماهنگ می کند به خبرگزاری فرانسه گفت: «دویا سه خانواده آمده اند. آنها با هم پسر کاکا هستند. یک خانواده از انگلستان آمده تا اجساد بسته گانش را بشناسند و سپس تشییع جنازه را آماده کند.»

کانال مانش: خانواده های افغان منتظر مهاجرانیست که در آب غرق شدند

وی با اطمینان از اینکه این خانواده ها برای شناسایی "پنج تن از قربانیان افغان" آمده اند، افزود: «امروز معلوم می شود تا بگویند آیا واقعاً اعضای خانواده آنها هستند یا خیر، زیرا چند روز است که از آنها خبری ندارند.»

نخستین قربانی این حادثه، مریم نوری محمدامین زن ۲۴ ساله کرد عراقی است که می خواست به نامزدش در انگلستان بپیوندد.

اجساد گمنام

انستیتوت ملی تحقیقات جنایی ژاندارمری در فرانسه (IRCGN) برای شناسایی اجساد گمنام دیگر کار می کند تا نامی برای غرق شدگان بگذارند. فرانک مارسکال رئیس این انستیتوت به خبرگزاری فرانسه گفت: «لیست افرادی که باید شناسایی شوند تا هنوز مشخص نشده است.»

از این حادثه تنها دو مهاجر از غرق شدن جان سالم به در بردند. یک مهاجر سومالیایی و یک مهاجر کرد عراقی. به گفته مقامات، هر دو شخص اجازه اقامت موقت در فرانسه را دارند. مقامات گفته اند که این دو مهاجر به مراکز پذیرش فرستاده شدند.

«فرانسه حضور نیروهای انگلیسی برای همکاری در قلمرو اش را رد می کند»

این حادثه که دو طرف را متحیر ساخته بود، تنش دوباره بین پاریس و لندن بر سر عبور غیرقانونی کانال مانش را برانگیخت. ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه روز پنجشنبه در نامه ای به همتای انگلیسی خود، بوریس جانسون، پیشنهاد همکاری برای «گشت زنی مشترک» در خاک فرانسه برای جلوگیری از خروج مهاجران به بریتانیا را رد کرد.

وی گفت: «ما نمی توانیم بپذیریم که پلیس یا سربازان انگلیسی در سواحل ما گشت زنی کنند، این مسئله در حاکمیت ما است.»

بحران مهاجران: هواپیمای فرونتکس بر فراز کانال مانش پرواز می کند

بوریس جانسون این پیشنهاد را در یک گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، یک روز پس از غرق شدن کشتی ارائه کرد. نامه‌ای نخست‌وزیر انگلستان به امانوئل مکرون که در توییتر نشر شد، نیز پاریس را نگران کرد.

رئیس جمهور فرانسه دعوت نامه ارسالی برای پریتی پاتل، وزیر انگلستان را لغو کرد تا در نشستی با اعضای کشور های اروپایی در کاله در مورد وضعیت سواحل فرانسه صحبت کند.

ژرار دارمنن وزیر داخله کشور فرانسه در این نشست اعلام کرد که آژانس مرزی اروپا "فرانتکس" از اول دسامبر هوا پیمایی را برای کمک به مبارزه با قاچاق مهاجران در کانال مانش می فرستد. این هواپیما برای نظارت کانال مانش در بیست و چهار ساعت بر فراز دریای مانش پرواز می کند.

 

در همین زمینه