دیدار پاپ فرانسیس با مهاجران در جزیره لیسبوس یونان. عکس: AFP via DW
دیدار پاپ فرانسیس با مهاجران در جزیره لیسبوس یونان. عکس: AFP via DW

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان در راه بازگشت از سفر به یونان و قبرس گفت، اتحادیه اروپا باید مهاجران را در میان کشورهای عضو بهتر تقسیم کند.

پاپ فرانسیس گفت هر کشوری ظرفیت معینی برای پذیرش مهاجران دارد. وی تاکید کرد: «حکومت ها می دانند که چه تعداد مهاجر را می توانند قبول کنند. مهاجران باید پذیرفته شده و همراهی شوند. آن ها باید مورد حمایت قرار گیرند و در جامعه ادغام شوند. او در ادامه گفت: «وقتی که یک حکومت نتواند این کارها را انجام دهد، باید با کشورهای دیگر صحبت کند تا آن ها به مهاجران رسیدگی کنند.»

فرانسیس همچنان در قبرس و یونان با مهاجران ملاقات کرد. او در لیسبوس به یک کمپ پذیرش مهاجران رفت. در آن جا، پاپ از حکوکت یونان انتقاد کرد که مهاجران را به حال خود واگذاشته است. 

او در پاسخ به بحران مهاجرت در بلاروس مجددا از دفع پناهجویان توسط تعداد زیادی از کشورها انتقاد کرد و گفت: «این روزها ساختن دیوار و حصار با سیم خاردار مد شده است.»

رهبر۸۴ ساله کاتولیک های جهان از کشورهای اروپایی خواست که تاریخ سرزمین شان را به یاد بیاورند. او گفت: «کسی که دیوار می سازد، توانایی درک و فهم برای تاریخ خودش را از دست می دهد.»

پاپ در ادامه گفت، این که مهاجران اغلب در حال فرار (به طور مثال از لیبیا) گرفتار شده و پس فرستاده می شوند، بدون این که کسی به آن ها رسیدگی کند، بسیار بد است.

او افزود: «وقتی من کسی را پس می فرستم، باید او را همراهی کرده و کمکش کنم که در کشورش ادغام شود. نمی شود که او را در سواحل لیبیا به حال خود بگذارم. این ظلم است.»

 


 

در همین زمینه