مهاجران افغان در میدان هوایی انگلستان پس از اخراج از افغانستان، اگست ۲۰۲۱. عکس: رویترز
مهاجران افغان در میدان هوایی انگلستان پس از اخراج از افغانستان، اگست ۲۰۲۱. عکس: رویترز

یکی از کارمندان سابق وزارت خارجه انگلستان از اخراج شهروندان افغانستان توسط دولتش انتقاد کرده و گفته است که از ۱۵۰ هزار درخواست خروج از افغانستان، تنها به پنج درصد آنها رسیدگی شده است.

به گزارش بی بی سی به روز سه شنبه ۷ دسامبر، رافایل مارشال یکی از مقامات پیشین وزارت خارجه انگلستان به پارلمان این کشور گفت: «مشخص است که برخی از افغان هایی که با دولت انگلستان کار کرده اند و از سوی انگلستان به حال خود رها شده اند، توسط طالبان کشته شدند.»

این مقام سابق انگلستان، تخلیه افغان ها توسط وزارت خارجه انگلستان پس از سقوط طالبان را بی فایده خواند و گفت که روند تخلیه انجام نیافته و هزاران ایمیل درخواست کننده، خوانده نشده است.

وی گفت: «معمولاً در هر ثانیه ۵۰۰۰ ایمیل خوانده نشده ارسال می شد و در برخی موارد هزاران ایمیل از جمله ایمیل های نمایندگان مجلس نیز خوانده نه شده است.»

رافایل گفت استانداردهای استفاده شده توسط دولت ناکارآمد و مبهم بوده و منجر به سردرگمی می شود. وی افزود: «روند اولویت بندی متقاضیان خودسرانه و بی فایده بوده است.»

این مقام انگلیسی در نامه‌ای به کمیته امور خارجی پارلمان گفت: «حدود ۵۰۰۰ شهروند افغان که به دلیل همکاری با انگلستان در معرض خطر قرار داشتند، درخواست خروج از افغانستان را نموده اند، اما کمتر از پنج درصد آنها مورد حمایت قرار گرفته اند.»

آقای مارشال از دومینیک راب وزیر امور خارجه وقت انتقاد کرد و گفت که او در تصمیمات خود جدی نبوده است.

رهنمود وزات داخله بریتانیا: اخراج پناهجویان افغان به افغانستان «خطر جدی» برای آنها شمرده نمی‌شود

این دیپلمات پیشین انگلستان همچنان گفت که در آن زمان در وزارت خارجه هیچ فردی نبود که به زبان افغان ها صحبت کند و همه پاسخ ها به زبان انگلیسی داده شده است. وی افزود: کمبود تجهیزات و مشکل فناوری اطلاعات نیز روند تخلیه را با مشکل مواجه کرده است.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حدود ۱۵ هزار نفر توسط انگلستان از افغانستان اخراج شده اند که این روند تا امروز ادامه دارد.

قابل ذکر است که از زمان تصرف کابل توسط طالبان، بیش از ۱۳۰ هزار تن توسط ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو ناتو از افغانستان تخلیه شده اند.

 

در همین زمینه